অসমৰ জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ কাৰণ

অসম ভাৰতৰ উত্তৰ-পূবৰ অন্যতম ৰাজ্য, ২০২১ চনলৈকে ৩.৫ কোটিৰো অধিক লোকৰ জনসংখ্যা।বছৰ বছৰ ধৰি অসমৰ জনসংখ্যা ক্ৰমাগতভাৱে বৃদ্ধি পাই আহিছে, আৰু এই বৃদ্ধিৰ কিছুমান কাৰণ হ’ল-

১. জন্মৰ হাৰঃ অসমত জন্মৰ হাৰ অধিক, যিটো জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ অন্যতম প্ৰধান কাৰণ। অসমত জন্মৰ হাৰ প্ৰতি এহেজাৰ লোকৰ ভিতৰত প্ৰায় ২২ টা, যিটো ৰাষ্ট্ৰীয় গড়তকৈ অধিক।

২. প্ৰব্ৰজনঃ বাংলাদেশ, ভূটান, ম্যানমাৰকে ধৰি কেইবাখনো চুবুৰীয়া দেশৰ সৈতে অসমে নিজৰ সীমা ভাগ কৰে। ফলত ৰাজ্যখনত এই দেশসমূহৰ পৰা অনুপ্ৰৱেশকাৰীৰ যথেষ্ট আগমন ঘটিছে, যাৰ ফলত ইয়াৰ জনসংখ্যা বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগাইছে।

৩. উন্নত স্বাস্থ্যসেৱাঃ বছৰ বছৰ ধৰি অসমে স্বাস্থ্যসেৱাৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে, যাৰ ফলত মৃত্যুৰ হাৰ হ্ৰাস পাইছে। ইয়াৰ ফলত জনসংখ্যা বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগাইছে, কিয়নো এতিয়া অধিক লোকে জীয়াই থাকিবলৈ আৰু সুস্থ জীৱন যাপন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

৪. উন্নত জীৱন ধাৰণৰ মানঃ অসমৰ জীৱন ধাৰণৰ মান উন্নত হোৱাৰ লগে লগে অধিক সংখ্যক লোকে বৃহৎ পৰিয়াল গঢ়িবলৈ বাছি লৈছে, যাৰ ফলত জনসংখ্যা বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগাইছে।

৫. চৰকাৰী নীতিঃ অসম চৰকাৰে জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ বাবে উৎসাহিত কৰাৰ লক্ষ্যৰে কেইবাটাও নীতি ৰূপায়ণ কৰিছে, যেনে দুটাতকৈ অধিক সন্তান থকা পৰিয়ালক প্ৰৰোচনা প্ৰদান কৰা। এই নীতিসমূহে ৰাজ্যখনৰ জনসংখ্যা বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগাইছে।

সামগ্ৰিকভাৱে অসমৰ জনসংখ্যা বৃদ্ধি এক জটিল পৰিঘটনা যিটো আৰ্থ-সামাজিক অৱস্থা, অনুপ্ৰৱেশ, চৰকাৰী নীতিকে ধৰি বিভিন্ন কাৰকৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত।

2 thoughts on “অসমৰ জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ কাৰণ”

  1. উক্ত তথা খিনিৰ পৰা যথেষ্ট উপকৃত হলো…

    /
    /
    ধন্যবাদ🙏🏻

    Reply
    • আইপূৰ্বাঞ্চলৈ আপোনাক আদৰণি জনাইছোঁ! আপোনাৰ আগ্ৰহৰ বাবে ধন্যবাদ। আশা কৰোঁ আপুনি সদায় আমাৰ লগত জড়িত হৈ থাকিব। লগতে আগতিয়াকৈ আপোনাক আৰু আপোনাৰ পৰিয়ালৈ ইংৰাজী নব বৰ্ষৰ শুভেচ্ছা জনালোঁ।

      Reply

Leave a Comment