Banhi Magazine

“বাঁহী” অসমৰ এখন উল্লেখযোগ্য সাহিত্য আলোচনী

বাঁহী (ইংৰাজী: Banhi) আছিল এখন অসমীয়া মাহেকীয়া আলোচনী, এই আলোচনীখন ১৯০৯ চনৰ নৱেম্বৰ মাহত  লক্ষ্মীনাথ বেজবৰুৱাৰ সম্পাদনাত প্ৰকাশিত হয়।  বিশেষকৈ এই আলোচনীখনে অসমীয়া ভাষা-সাহিত্যৰ বিকাশত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰিছিল। প্ৰথমতে কলিকতাৰ পৰা প্ৰকাশ হোৱা আলোচনীখন পিছলৈ ডিব্ৰুগড় আৰু তাৰো পিছত গুৱাহাটীৰ পৰা পৰা প্ৰকাশিত হয়।

বাঁহীৰ মূল কেন্দ্ৰ আৰু বিষয়বস্তু হ’ল সাহিত্য, সংস্কৃতি আৰু কলাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰাৰ বাবে আলোচনীখন পৰিচিত। ই ঐতিহাসিকভাৱে অসমীয়া সাহিত্য আৰু সংস্কৃতিৰ প্ৰসাৰৰ ক্ষেত্ৰত উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰি আহিছে। বাঁহীৰ এক চহকী উত্তৰাধিকাৰ আছে আৰু অসমৰ সাহিত্য আৰু সাংস্কৃতিক পৰিৱেশত যথেষ্ট অৰিহণা যোগাইছে। ইয়াত বিশিষ্ট অসমীয়া সাহিত্যিক আৰু কবিৰ ৰচনা প্ৰদৰ্শিত হৈছে।

বাঁহী প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল অসমীয়া সাহিত্যৰ বিশিষ্ট ব্যক্তি লক্ষ্মীনাথ বেজবৰুৱাই। বেজবৰুৱাক প্ৰায়ে আধুনিক অসমীয়া সাহিত্যৰ অন্যতম পথ প্ৰদৰ্শক হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ২০ শতিকাৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই আলোচনীখনৰ ঐতিহাসিক তাৎপৰ্য আছে, যাৰ বাবে আলোচনীখন অসমৰ সাহিত্য ঐতিহ্যৰ অবিচ্ছেদ্য অংগ।

আলোচনীখনে বহু প্ৰখ্যাত অসমীয়া লেখক, কবি, বুদ্ধিজীৱীৰ ৰচনা প্ৰকাশ কৰি সাহিত্য প্ৰতিভাৰ পোষকতা আৰু সাংস্কৃতিক বক্তৃতাক উৎসাহিত কৰিছে। বাঁহীয়ে অসমীয়া সাহিত্যৰ বিকাশ আৰু বিৱৰ্তনত সহায়ক হৈ আহিছে, সাহিত্যিকসকলে নিজৰ কৰ্মৰাজি প্ৰদৰ্শন কৰাৰ লগতে সাহিত্য সমাজলৈ অৰিহণা যোগোৱাৰ এক মঞ্চ প্ৰদান কৰি আহিছিল।

সময়ৰ লগে লগে বাঁহী আলোচনীৰ বৰ্তমানৰ স্থিতি হয়তো বিকশিত হ’লহেঁতেন, আৰু এতিয়াও প্ৰচলনত থাকিব পাৰিলেহেঁতেন, অসমীয়া সাহিত্য আৰু সংস্কৃতিৰ প্ৰচাৰৰ পৰম্পৰা অব্যাহত ৰাখিলে।

অসমৰ চহকী সাংস্কৃতিক আৰু সাহিত্যিক ঐতিহ্যৰ প্ৰতীক হিচাপে অসমীয়া পাঠক আৰু সাহিত্য অনুৰাগীৰ হৃদয়ত বাঁহী আলোচনীয়ে এক বিশেষ স্থান দখল কৰিছে।

Leave a Comment