ভাৰতীয় জীৱন বীমাৰ লাভালাভ | Life Insurance in Assamese। Bhartiya Jibon Bima

বৰ্তমান ভাৰতবৰ্ষত বহুটো জীৱন বীমা(ইঞ্চিউৰেন্স) কোম্পানী আছে, এই সকলোবিলাক জনসাধাৰণক সেৱা আগবঢ়ায়। জীৱন বীমা আঁচনি হৈছে বীমাকৃত ব্যক্তি আৰু বীমা কোম্পানীৰ মাজত এক চুক্তি য’ত বীমা কোম্পানীয়ে বীমা আঁচনিৰ ম্যাদৰ ভিতৰত কোনো অপ্ৰীতিকৰ ঘটনা বা বীমাকৃত ব্যক্তিৰ মৃত্যুৰ ক্ষেত্ৰত হিতাধিকাৰীক এক নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণ প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ বিনিময়ত, আঁচনি ধাৰকে একেলগে এক নিৰ্ধাৰিত পৰিমাণৰ ধন বা প্ৰিমিয়াম হিচাপে এটা এটাকৈ পৰিশোধ কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে। আজি আপোনালোকৰ সৈতে ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানীসমূহৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম, আৰু আমাৰ বৰ্তমান ভাৰতবৰ্ষত মাজত অধিক জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।  তলত কেইবাটাও ইঞ্চিউৰন্স কোম্পানীৰ বিষয়ে বিতংগকৈ আলোচনা কৰিলো।

Table of Contents

আদিত্য বিৰলা চান লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Aditya Birla Sun Life Insurance Company)

আদিত্য বিৰলা চান লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী আদিত্য বিৰলা গ্ৰুপ আৰু চান লাইফ ফাইনেন্সিয়েল ইনক’ৰ মাজত যুটীয়া উদ্যোগৰ সৈতে অস্তিত্বত আহিছিল।  কোম্পানীটো ইউনিট লিংকড লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স আঁচনিৰ এজন অগ্ৰগামী হিচাপে জনা জাত আৰু সমগ্ৰ দেশত পাঁচ শ চহৰত ছয় শ ৰো অধিক শাখা বিয়পি আছে। আদিত্য বিৰলা চান লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানীয়ে গ্ৰাহকসকলক সম্পূৰ্ণ সন্তুষ্টি প্ৰদান কৰিবলৈ সুৰক্ষা আঁচনি, শিশু আঁচনি, স্বাস্থ্য আৰু অৱসৰ সমাধান, ইউএলআইপি( ULIP) আঁচনি, অনুকূলিত গোট সামগ্ৰী আৰু জীৱন পৰ্যায়ৰ সামগ্ৰী আদিৰ দ্বাৰা এক সম্পূৰ্ণ পৰিসৰৰ বীমা সেৱা আগবঢ়ায়।

এগন লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Aegon Life Insurance Company)

এগন লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সে এক উৎকৃষ্ট আৰু অভিনৱ কৰ্মী পেছাদাৰীৰ সৈতে গ্ৰাহক কেন্দ্ৰিক ব্যৱসায় প্ৰদান কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। ২০০৮ চনত ইয়াৰ কাৰ্যকলাপ আৰম্ভ কৰিছিল কোম্পানীটোৱে একাধিক চেনেল বিতৰণ ৰণনীতিৰ সৈতে কাম কৰে যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে মানুহক তেওঁলোকৰ জীৱনৰ পৰিকল্পনা অধিক উন্নত উপায়েৰে পৰিকল্পনা কৰাত সহায় কৰা। কোম্পানীটোৱে মুকলিকৈ আগবঢ়াইছে term plan, endowment plan, ULIP plan, pension, protection plan, saving plan, child plan and reler plan ।

এজিয়াছ ফেডাৰেল লাইফ বীমা কোম্পানী(Ageas Federal Life insurance Company)

২০০৮ চনত গঠন কৰা এজিয়াছ ফেডাৰেল লাইফ বীমা হৈছে এজিয়াছ বেঙ্ক, ফেডাৰেল বেঙ্ক আৰু এজিয়াছ এ ইউৰপিয়ান বীমা কোম্পানীৰ মাজত এক যৌথ উদ্যোগ। দেশৰ ২১৩৭ টা শাখাৰ অংশীদাৰী নেটৱৰ্কৰ সৈতে কোম্পানীটোৱে কৰ্পোৰেট গ্ৰাহকসকলৰ লগতে ব্যক্তিক বিভিন্ন ধৰণৰ মূলধন ব্যৱস্থাপনা সমাধান, সুৰক্ষা আৰু অৱসৰ প্ৰদান কৰে। বেংকে ইয়াৰ গ্ৰাহকসকলক বুদ্ধিমান প্ৰযুক্তিগত সমাধানো আগবঢ়ায়। এজিয়াছ ফেডাৰেল লাইফ বীমাৰ বাবে যোগ্য হ’বলৈ এজনৰ নিম্নতম বয়সসীমা ১৮ বছৰৰ পৰা সৰ্বাধিক ৫৫ বছৰ বয়সৰ সীমা থাকিব লাগিব।

বাজাজ এলিয়াঞ্জ লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী (Bajaj Allianz Life Insurance Company)

বাজাজ এলিয়াঞ্জ লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স হৈছে ইউৰোপীয় বিত্তীয় সেৱা কোম্পানী এলিয়াঞ্জ এছই আৰু বাজাজ ফিনচাৰ্ভ লিমিটেডৰ মাজত এক যৌথ উদ্যোগ। ভাৰতৰ অন্যান্য জীৱন বীমা কোম্পানীবোৰৰ ভিতৰত বাজাজ এলিয়াঞ্জ লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানীয়ে ইয়াৰ গ্ৰাহকসকলক ইউএলএইপি(ULIP) আৰু চাইল্ড(Child) প্লেনৰ পৰা গ্ৰুপ আৰু স্বাস্থ্য বীমালৈকে এক বৃহৎ পৰিসৰৰ সামগ্ৰী প্ৰদান কৰি প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে। কোম্পানীয়ে এক বৃহৎ পৰিমাণৰ অনুকূলিত সামগ্ৰী প্ৰদান কৰে যি গ্ৰাহকৰ প্ৰতিটো চাহিদা পূৰণ কৰে আৰু তেওঁলোকক এক স্বচ্ছ লাভালাভ প্ৰদান কৰে। ২০০১ চনত আৰম্ভ কৰা এই জীৱন বীমা কোম্পানীয়ে গ্ৰাহকসকলক এক ষ্টপ সমাধান প্ৰদান কৰে আৰু তেওঁলোকৰ বিত্তীয় লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰে।

আভিভা লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Aviva Life Insurance Company)

আভিভা লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী হৈছে ডাবৰ গ্ৰুপ( Dabur Group) আৰু আভিভা গ্ৰুপ(Aviva Group)ৰ মাজত এক যৌথ উদ্যোগ। সমগ্ৰ দেশৰ ১২১ টা নেটৱৰ্ক যুক্ত কেন্দ্ৰৰ সৈতে আভিভা লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সে বৃহৎ সংখ্যক গ্ৰাহক সেৱা আগবঢ়ায়। ভাৰতৰ অন্যান্য বীমা কোম্পানীবোৰৰ ভিতৰত কোম্পানীটোৱে প্ৰথমে বজাৰত ইউনিট লিংক আৰু ইউনিটাইজড উইথ-প্ৰফিট প্লেন প্ৰৱৰ্তন কৰে বুলি জনা যায়। আভিভা লাইফ বীমা কোম্পানীয়ে গ্ৰাহকসকলক বিভিন্ন ধৰণৰ আঁচনি আগবঢ়ায়। এই পৰিকল্পনাবোৰে ক্ৰেতাসকলৰ সকলো প্ৰয়োজনীয়ো আৰু প্ৰয়োজনীয়তা অতি অৰ্থনৈতিক মূল্যত পূৰণ কৰে। কোম্পানীয়ে আগবঢ়োৱা কিছুমান সচৰাচৰ আঁচনি হৈছে সুৰক্ষা আঁচনি, শাসক পৰিকল্পনা, শিশু পৰিকল্পনা, অৱসৰৰ পৰিকল্পনা, সঞ্চয় আঁচনি, স্বাস্থ্য আঁচনি, ম্যাদী আঁচনি আৰু গোট বীমা আঁচনি।

ভাৰতী এএক্সএ লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী (Bharti AXA Life Insurance Company)

মুম্বাইত মুখ্য কাৰ্যালয় ভাৰতী এএক্সএ জীৱন বীমা হৈছে এক জীৱন আৰু সাধাৰণ বীমা প্ৰদানকাৰী কোম্পানী। কোম্পানীটো ভাৰতী এণ্টাৰপ্ৰাইজেছ আৰু এএক্সএ গ্ৰুপৰ মাজত এটা যৌথ উদ্যোগ। গ্ৰাহকসকলে কোম্পানীয়ে আগবঢ়োৱা বিস্তৃত আঁচনিৰ পৰা আৰম্ভ কৰি পৰম্পৰাগত আঁচনি বা জীৱন বীমা আঁচনিৰ পৰা শিশু আঁচনিলৈকে বাছনি কৰিব পাৰে। প্ৰতিষ্ঠানটো যথেষ্ট বিকাশশীল হৈ আছে আৰু সমগ্ৰ ভাৰতৰ বিভিন্ন চহৰত ১২৩ টা কাৰ্যালয়ৰ নেটৱৰ্ক আছে। গ্ৰাহকসকলৰ সাক্ষী আছে কোম্পানীৰ দ্বাৰা সমাধান কৰা সৰ্বাধিক অভিযোগ হৈছে এবছৰ আৰু দাবী নিষ্পত্তি অনুপাত ৯৭.২৮% অনুভৱ কৰিছিল। কোম্পানীয়ে আগবঢ়োৱা আঁচনিবোৰৰ সৰ্বাধিক ম্যাদ ৬৫ বছৰ আৰু আঁচনিবোৰৰ বয়সৰ চৰ্ত নিম্নতম ১৮ বছৰৰ পৰা সৰ্বাধিক ৬৫ বছৰলৈ আৰম্ভ হয়।

এডেলৱাইচ টোকিঅ লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Edelweiss Tokio Life Insurance Company)

২০১১ চনত স্থাপিত এডেলৱাইচ টোকিঅ লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স হৈছে ভাৰতৰ এক নৱগঠিত ব্যক্তিগত খণ্ডৰ বীমা প্ৰদানকাৰী। এডেলৱাইছ গ্ৰুপ অফ ইণ্ডিয়া আৰু জাপানৰ টকিঅ’ মেৰিন হোল্ডিংয়ে হাত মিলাই এডাৰ্লৱাইছ টকিঅ লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী গঠন কৰিছে। কোম্পানীটোৱে উচ্চ ৰিটাৰ্ণ আৰু গেৰাণ্টিযুক্ত সূত পৰিশোধৰ সৈতে গ্ৰাহকক বহুতো জীৱন বীমা সামগ্ৰী আগবঢ়ায়। কোম্পানীয়ে আগবঢ়োৱা কিছুমান সচৰাচৰ আঁচনি হৈছে saving plans, endowment plans, child plans, protection plans and retirement plans, ইয়াৰ উপৰিও কোম্পানীয়ে প্ৰদান কৰা গ্ৰাহকৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ বাবে – on coverages like accidental death benefit rider, accidental total and permanent disability rider and critical illness rider.

কানাৰা এইচএছবিচি অবিচি লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Canara HSBC OBC Life Insurance Company)

২০০৮ চনত আৰম্ভ কৰা কানাৰা এইচএছবিচি অবিচি লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স হৈছে এইচএছবিচি ইঞ্চিউৰেন্স হোল্ডিং লিমিটেড, কানাৰা বেঙ্ক আৰু অৰিয়েণ্টেল বেঙ্কৰ মাজত এক যৌথ উদ্যোগ। কোম্পানীটোৱে সমগ্ৰ দেশৰ তিনিটা শ্বেয়াৰহোল্ডাৰ বেংকৰ প্ৰায় ৭০০০ শাখাৰ সৈতে এটা পেন ইণ্ডিয়া নেটৱৰ্ক হিচাপে কাম কৰে। উল্লেখযোগ্য যে, কোম্পানীটোৱে দেশৰ ২৮ টা কেন্দ্ৰত বেঙ্ক কৰ্মচাৰীসকলক প্ৰয়োজনীয় প্ৰশিক্ষণ আৰু প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰে। এটা বৃহৎ গ্ৰাহক আধাৰৰ সৈতে কোম্পানীটোৱে ক্ৰেতাসকলৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ আটাইতকৈ অনুকূলিত সামগ্ৰী প্ৰদান কৰে। কোম্পানীয়ে আগবঢ়োৱা আঁচনিবোৰৰ সৰ্বাধিক ম্যাদ ৪০ বছৰ আৰু যোগ্যতাৰ চৰ্ত নিম্নতম ১৮ বছৰৰ পৰা  সৰ্বাধিক ৭০ বছৰ।

এক্সিড লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Exide Life Insurance Company)

এক্সিড লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী লিমিটেড হৈছে এক প্ৰতিষ্ঠিত আৰু লাভজনক জীৱন বীমা কোম্পানী, যি ২০০১-০২ চনত কাম আৰম্ভ কৰিছিল। কোম্পানীটো বেংগালুৰুত কোৱাৰ্টাৰ কৰা হৈছে। ই ১৮,৩৮১ টকাক্ৰ’ৰৰ সম্পত্তি পৰিচালনা কৰে (৩১ মাৰ্চ, ২০২১ তাৰিখলৈকে)। এক্সিড লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সে ইয়াৰ সামগ্ৰীবোৰ একাধিক চেনেলৰ জৰিয়তে বিতৰণ কৰে যেনে এজেঞ্চী, বেঙ্কএছ্যুৰেন্স, কৰ্পোৰেট এজেঞ্চী আৰু ব্ৰোকিং, ডাইৰেক্ট চেনেল আৰু অনলাইন। এজেঞ্চী চেনেলটোত সমগ্ৰ দেশৰ ২০০ টা কাৰ্যৰ সৈতে সংলগ্ন ৪০,০০+ উপদেষ্টা আছে (৩১ মাৰ্চ ২০২১ হিচাপে)। কোম্পানীয়ে ব্যক্তিগত আৰু লগতে গোট জীৱন বীমা সমাধান আগবঢ়ায়।

ছয় দশকৰো অধিক সময় ধৰি, এক্সিড ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ হৈছে ভাৰতৰ আটাইতকৈ নিৰ্ভৰযোগ্য ব্ৰেণ্ডবোৰৰ ভিতৰত এটা, যি অতুলনীয় খ্যাতি আৰু স্মৰণ উপভোগ কৰি আহিছে। উদ্ভাৱন, বিস্তৃত ভৌগোলিক পদচিহ্ন, মাৰ্কি গ্ৰাহকৰ সৈতে শক্তিশালী সম্পৰ্ক আৰু বিশ্বব্যাপী ব্যৱসায়িক অংশীদাৰৰ সৈতে স্থিৰ প্ৰযুক্তি উন্নীতকৰণৰ ওপৰত নিৰন্তৰ গুৰুত্ব দিয়াৰ ফলত এক্সাইড ইণ্ডাষ্ট্ৰিজ হৈছে এক নিৰ্ভৰযোগ্য ব্ৰেণ্ড যাক ভাৰতে বিশ্বাস কৰে। ২০২০ চনত বিএফএছআই শ্ৰেণীৰ অধীনত ইকনমিক টাইমছ শ্ৰেষ্ঠ ব্ৰেণ্ড হিচাপে স্বীকৃত, এক্সিড লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী লিমিটেড হৈছে এক্সিড ইডাষ্ট্ৰিজ লিমিটেডৰ ১০০% মালিকানাধীন। ভাৰতত ব্যক্তিগত জীৱন বীমাৰ অন্যতম অগ্ৰগামী, কোম্পানীটো ২০০০ চনত প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল, আৰু ২০০১ চনৰ পৰা ইয়াৰ কাৰ্যকলাপ আৰম্ভ কৰিছিল।

এইচ.ডি.এফ.চি. জীৱন বীমা কোম্পানী(HDFC Life Insurance Company)

এইচ.ডি.এফ.চি. লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী ইণ্ডিয়া হৈছে হাউচিং ডেভেলপমেণ্ট ফাইনেন্সিয়েল কৰ্পোৰেচন লিমিটেড আৰু ষ্টেণ্ডাৰ্ড লাইফ প্লাছৰ মাজত এক যৌথ উদ্যোগ। ইয়াক ২০ চনত প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল। কোম্পানীটোৰ বৰ্তমান পৰ্টফলিঅ’ত ২৭ টা খুচুৰা আৰু ৮ টা গোটৰ সামগ্ৰী আছে। গ্ৰাহকৰ বিভিন্ন প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ বাবে কোম্পানীয়ে পেঞ্চন আঁচনি, সঞ্চয় আৰু স্বাস্থ্য আঁচনি, সুৰক্ষা আঁচনি, শিশু আঁচনি আৰু মহিলা আঁচনিৰ দৰে ব্যক্তিগত আৰু গোট বীমা সমাধানৰ এক বিন্যাস প্ৰদান কৰে।

ফাঞ্চাৰ জেনেৰেলি ইণ্ডিয়া লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Funture Generali India Life Insurance Company)

২০০৭ চনত স্থাপিত, ফিউচাৰ জেনেৰেলি লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স ইণ্ডিয়া হৈছে জেনেৰেলি গ্ৰুপ, ফিউচাৰ গ্ৰুপ আৰু ইণ্ডাষ্ট্ৰিয়েল ইনভেষ্টমেণ্ট ট্ৰাষ্ট লিমিটেডৰ মাজত এক যৌথ উদ্যোগ। কোম্পানীটোৰ ভাৰতত ৯৮ টা শাখাৰ নেটৱৰ্ক আছে আৰু ইয়াৰ আৰম্ভণিৰ পৰা ই ১১ লাখতকৈও অধিক আঁচনি ৰক্ষা কৰিছে। কোম্পানীটোৱে গ্ৰাহকক সকলো ধৰণৰ বিত্তীয় সুৰক্ষাৰ বাবে এক ষ্টপ সমাধান আগবঢ়ায় আৰু তেওঁলোকৰ সামগ্ৰীবোৰ বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত পৰিৱেশন কৰে যেনে সুৰক্ষা, আঁচনি আৰু ইউনিট লিংকড পলিচী। আঁচনিবোৰ সৰ্বাধিক ৭৫ বছৰলৈকে ম্যাদৰ সৈতে আগবঢ়োৱা হয় আৰু যোগ্যতাৰ চৰ্ত কমেও ১৮ বছৰৰ পৰা সৰ্বাধিক ৫৬ বছৰৰ ভিতৰত হয়।

আইচিআইচিআই প্ৰুডেন্সিয়েল লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(ICICI Prudential Life Insurance Company)

আইচিআইচিআই প্ৰুডেন্সিয়েল লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী অফ ইণ্ডিয়া হৈছে আইচিআইচিআই বেংক লিমিটেড আৰু প্ৰুডেন্সিয়েল প্লাছৰ মাজত এক যৌথ উদ্যোগ। কোম্পানীটোৱে ২০ চনৰ ডিচেম্বৰত ভাৰতৰ প্ৰথম ব্যক্তিগত খণ্ডৰ জীৱন বীমা হিচাপে ইয়াৰ কাম আৰম্ভ কৰিছিল। এক দশকৰো অধিক সময় ধৰি কোম্পানীটোৱে দেশৰ ব্যক্তিগত জীৱন বীমাকৰ্তাৰ মাজত ইয়াৰ শীৰ্ষতম স্থান বজাই ৰাখিছে। গ্ৰাহকৰ জীৱন পৰ্যায়ৰ বিভিন্ন প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ, আইচিআইচিআই প্ৰুডেন্সিয়েল লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সে বিভিন্ন সামগ্ৰী প্ৰদান কৰে যি ক্ৰেতাসকলক দীৰ্ঘম্যাদী লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। আইচিআইচিআই প্ৰুডেন্সিয়েল লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সে টাৰ্ম প্লেন, ইউলিপ প্লেন, পেঞ্চন প্লেন, চাইল্ড প্লেন আৰু ইনভেষ্টমেণ্ট প্লেনৰ দৰে সামগ্ৰী আগবঢ়ায়।

ইণ্ডিয়া ফাৰ্ষ্ট লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(India First Life Insurance Company)

ভাৰতীয় ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংক বেংক, বেংক অফ বৰোদা আৰু অন্ধ্ৰ বেংকে ইউ.কে. আধাৰিত বিনিয়োগ প্ৰতিষ্ঠান লিগাল এণ্ড জেনেৰেলৰ সৈতে এক যৌথ উদ্যোগলৈ গৈছিল আৰু ইণ্ডিয়া ফাৰ্ষ্ট লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী মুকলি কৰিছে। মুম্বাইত মুখ্য কাৰ্যালয় থকা কোম্পানীটোৱে বিনিয়োগ পুঁজি, বীমা আঁচনি আৰু অন্যান্য আঁচনি আগবঢ়ায়। কোম্পানীটোৱে প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ বাবে বিভিন্ন পৰিকল্পনা আগবঢ়ায় যেনে সঞ্চয় আঁচনি, সুৰক্ষা আঁচনি, পেঞ্চন আঁচনি, ম্যাদী আঁচনি আৰু শিশু আঁচনি।

কোটাক মহিন্দ্ৰা লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Kotak Mahindra Life Insurance Company)

মুম্বাইত মুখ্য কাৰ্যালয় কোটাক মহিন্দ্ৰা গ্ৰুপ আৰু পুৰণি মিউচুৱেল ফাণ্ডৰ মাজত জে.ভি. হৈছে কোটাক মহিন্দ্ৰা লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স। তেওঁলোকৰ গ্ৰাহকসকলক উচ্চ অগ্ৰাধিকাৰত ৰাখি কোম্পানীয়ে বিভিন্ন ম্যাদী আঁচনি, ইউএলআইপি আঁচনি, শিশু পৰিকল্পনা, সঞ্চয় আঁচনি, বিনিয়োগ পৰিকল্পনা, সুৰক্ষা আঁচনি আৰু অৱসৰ আঁচনি প্ৰদান কৰে। অনুকূলিত সামগ্ৰী আৰু উৎকৃষ্ট সেৱাৰ জৰিয়তে ইয়াৰ গ্ৰাহকক বকেয়া মূল্য প্ৰদান কৰাৰ বাবে কোম্পানীটোৱে বজাৰত যথেষ্ট নাম লাভ কৰিছে।

জীৱন বীমা নিগম (এলআইচি) ইণ্ডিয়া কোম্পানী(Life Insurance Corporation (LIC) India Company)

ভাৰতীয় জীৱন বীমা নিগম হৈছে আমাৰ দেশৰ আটাইতকৈ পুৰণি বীমা খণ্ড। ১৯৫৬ চনত স্থাপিত, ভাৰতৰ অন্যতম বৃহৎ বীমা কোম্পানী হৈছে এক ৰাজ্যিক মালিকানাধীন বীমা গোট আৰু বিনিয়োগ প্ৰতিষ্ঠান যি ইয়াৰ গ্ৰাহকসকলক বিভিন্ন বীমা সামগ্ৰী প্ৰদান কৰে। কোম্পানীয়ে আগবঢ়োৱা কিছুমান সাধাৰণ সামগ্ৰী হৈছে জীৱন বীমা আঁচনি, পেঞ্চন আঁচনি, শিশু বীমা আঁচনি, একক সংযোজিত আঁচনি, বিশেষ আঁচনি, আৰু গোট আঁচনি। ২,০৪৮ টা শাখাৰ নেটৱৰ্কৰ সৈতে, কোম্পানীটোৰ সমগ্ৰ দেশৰ বিভিন্ন চহৰ আৰু চহৰত বৃহৎ সংখ্যক কৰ্মচাৰী আছে।

পিএনবি মেটলাইফ ইণ্ডিয়া বীমা কোম্পানী(PNB MetLife India Insurance Company)

পিএনবি মেটলাইফ ইণ্ডিয়া ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানীৰ ভাৰতত ১,৮০০ ৰো অধিক কৰ্পোৰেট গ্ৰাহক আছে আৰু ই দেশৰ ১৫০ টা বিভিন্ন স্থানত বিয়পি আছে। কোম্পানীটো ইয়াৰ সুৰক্ষা আৰু অৱসৰৰ সামগ্ৰীৰ বাবে সুপৰিচিত। ইয়াৰ উপৰিও বিভিন্ন আঁচনি আছে যেনে চাইল্ড প্লেন, সঞ্চয় আঁচনি, ইউএলআইপি আঁচনি, মাহিলী উপাৰ্জন আঁচনি আৰু গ্ৰাহকক আগবঢ়োৱা মানি বেক প্লেন। ভাৰতত পিএনবি মেটলাইফ বীমা কোম্পানী ২০০৮ চনত কাৰ্যকৰী হৈছিল। কোম্পানীয়ে আগবঢ়োৱা বীমা সামগ্ৰীৰ বাবে যোগ্যতাৰ চৰ্ত নিম্নতম ১৮ বছৰৰ পৰা আৰম্ভ হয় – সৰ্বাধিক ৬৫ বছৰ পুৰণি।

মেক্স লাইভ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Max Life Insurance Company)

মেক্স ফাইনেন্সিয়েল চাৰ্ভিচ লিমিটেড(Max Financial Service Ltd.) আৰু মিটচুই চুমিটোমো ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী লিমিটেডে(Mitsui Sumitomo Insurance Co. Ltd) একেলগে হাত মিলাই মেক্স লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স মুকলি কৰিছে। মাল্টি-চেনেল বিতৰণ অংশীদাৰ আৰু উচ্চ সেৱা প্ৰদান কাৰী সংস্থাৰ সৈতে কোম্পানীটোৱে আটাইতকৈ বিস্তৃত দীৰ্ঘম্যাদী সুৰক্ষা, সঞ্চয় আৰু অৱসৰ আঁচনি আগবঢ়ায়। এক শক্তিশালী গ্ৰাহক কেন্দ্ৰিক দৃষ্টিভংগীৰে কোম্পানীটোৱে সকলো ধৰণৰ বীমা আৰু বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বাবে এটা ষ্টপ সমাধান আগবঢ়ায়। মেক্স লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সৰ ১৫ বছৰৰ এক শক্তিশালী ট্ৰেক ৰেকৰ্ড আছে আৰু ই উৎকৃষ্ট বিনিয়োগ দক্ষতা প্ৰদান কৰে।

প্ৰেৰিকা লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Pramerica Life Insurance Company)

গুৰগাওঁত অৱস্থিত প্ৰমেৰিকা লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানীয়ে সমগ্ৰ দেশত ১৩৮ টা শাখা আৰু ২৫৮৬ জন কৰ্মচাৰীৰ সৈতে সেৱা আগবঢ়ায়। যদিও এটা নতুন কোম্পানী হোৱা স্বত্বেও প্ৰতিষ্ঠানটো স্তূপ আৰু সীমাৰ দ্বাৰা বৃদ্ধি হৈ আছে আৰু বজাৰত এক উল্লেখযোগ্য স্থান তৈয়াৰ কৰিছে। কোম্পানীটোৱে সৰ্বাধিক ৩০ বছৰৰ ম্যাদৰ ভিতৰত গ্ৰাহকসকলক বিভিন্ন ধৰণৰ পৰিকল্পনা আগবঢ়ায়।

ৰিলায়েন্স নিপ্পন লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Reliance Nippon Life Insurance Company)

ৰিলায়েন্স নিপ্পন লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স ৰিলায়েন্স গ্ৰুপৰ ৰিলায়েন্স ৰাজধানীৰ এটা অংশ। কোম্পানীটোৰ দেশ অনুসৰি দশ নিযুতৰো অধিক আঁচনিধাৰক আছে আৰু সমগ্ৰ দেশত প্ৰায় ১,২৩০ টা শাখাৰ নেটৱৰ্ক আছে। ৰিলায়েন্স লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সৰ প্ৰায় ৯৭.৭১% নিষ্পত্তি ৰেচন দাবী কৰা হৈছে আৰু ২০১৮-১৯ বৰ্ষত সমাধান কৰা সৰ্বাধিক অভিযোগৰ ৰেকৰ্ড আছে। কোম্পানীটোৱে মুখ্যতঃ গোট বালি কৰ্পোৰেট(group sand corporate) সংস্থাৰ সৈতে ব্যক্তিসকলক সামগ্ৰী লক্ষ্য কৰে। কোম্পানীটোৱে অৱসৰ, শিশু, সুৰক্ষা, বিনিয়োগ আৰু স্বাস্থ্য আঁচনিৰ দৰে কিছুমান আটাইতকৈ বিস্তৃত আঁচনিৰ পৰিসৰ আগবঢ়ায়। আঁচনিবোৰৰ সৰ্বাধিক ম্যাদ হৈছে ৩৫ বছৰ আৰু চৰ্তবোৰ প্ৰাপ্ত কৰাৰ যোগ্যতাৰ চৰ্ত নিম্নতম ১৮ বছৰৰ পৰা আৰম্ভ হয় – সৰ্বাধিক ৫৫ বছৰ।

চাহাৰা ইণ্ডিয়া লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স(Sahara India Life Insurance)

২০০৪ চনত স্থাপিত, চাহাৰা লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স হৈছে ভাৰতৰ প্ৰথম সম্পূৰ্ণ মালিকানাধীন ব্যক্তিগত জীৱন বীমা কোম্পানী। দেশৰ বেছিভাগ অংশত স্বীকৃত উপস্থিতিৰ সৈতে কোম্পানীটোৱে সমাজৰ প্ৰায় সকলো শ্ৰেণীক শাসকৰ পৰা মধ্যবিত্ত আৰু নগৰভিত্তিক লৈকে সেৱা আগবঢ়ায়। গ্ৰাহক কেন্দ্ৰিক দৃষ্টিভংগীৰ সৈতে চাহাৰা লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সে প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বীমাৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ বাবে মানি বেক প্লেন, ইউনিট লিংক প্লেন, টাৰ্ম এছ্যুৰেন্স প্লেন, এণ্ডোমেণ্ট প্লেন আৰু গ্ৰুপ এছ্যুৰেন্স প্লেনৰ দৰে এক বিস্তৃত পৰিসৰৰ সামগ্ৰী প্ৰদান কৰে।

এছ.বি.আই. জীৱন বীমা কোম্পানী(SBI Life Insurance Company)

২০০১ চনত প্ৰৱৰ্তন কৰা, এছ.বি.আই. লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী হৈছে ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক আৰু বি.এন.পি. পাৰিবাছ কাৰ্ডিফ(BNP Paribas Cardiff)ৰ মাজত এক যুটীয়া উদ্যোগ। এছ.বি.আই. জীৱন বীমা কোম্পানীয়ে অতি অৰ্থনৈতিক হাৰত জীৱন বীমা আৰু পেঞ্চন সামগ্ৰীৰ এক অন্তৰ্ভুক্ত পৰিসৰ আগবঢ়ায়।

শ্ৰীৰাম লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Shriram Life Insurance Company)

শ্ৰীৰাম গ্ৰুপ আৰু চানলাম গ্ৰুপৰ মাজত এক যৌথ উদ্যোগৰ দ্বাৰা ২০০৫ চনত শ্ৰীৰাম জীৱন বীমা প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল। কোম্পানীটোৰ ভাৰতৰ বিভিন্ন দেশত ৬৩০ টা শাখাৰ নেটৱৰ্ক আছে আৰু দেশৰ বিভিন্ন চহৰৰ গ্ৰাহকৰ বিবিধ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে। কোম্পানীটোৱে মূলধনৰ দক্ষ ব্যৱহাৰ আৰু কম পৰিচালনা ব্যয়ৰ বাবে গৌৰৱ কৰে। কোম্পানীটোৰ মুখ্য বৈশিষ্ট্যবোৰ হ’ল ই শাসক বজাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ে আৰু সমাজৰ অধিক অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল শ্ৰেণীক সেৱা আগবঢ়ায়। কোম্পানীয়ে আগবঢ়োৱা বিভিন্ন আঁচনিৰ সৈতে আঁচনিখনৰ সৰ্বাধিক ম্যাদ ২৫ বছৰলৈকে হয় আৰু যোগ্যতাৰ চৰ্ত নিম্নতম ১৮ বছৰৰ পৰা সৰ্বাধিক ৬৫ বছৰলৈকে হয়।

ষ্টাৰ ইউনিয়ন দাই-এলচি লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(Star Union Dai-lchi Life Insurance Company)

বেংক অফ ইণ্ডিয়া, ইউনিয়ন বেংক অফ ইণ্ডিয়া আৰু জাপান দাই-এলচি লাইফৰ জীৱন বীমা কোম্পানীয়ে যুটীয়া উদ্যোগত প্ৰৱেশ কৰিছে আৰু ষ্টাৰ ইউনিয়ন দাই-এলচি লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী লিমিটেড মুকলি কৰিছে। কোম্পানীটোৱে গ্ৰাহকসকলক বিভিন্ন ধৰণৰ বীমা সামগ্ৰী প্ৰদান কৰে। ষ্টাৰ ইউনিয়ন দাই-এলচি লাইফ ইঞ্চিউৰেন্সে সমগ্ৰ দেশৰ বহুসংখ্যক গ্ৰাহক আৰু গ্ৰাহকক অসংখ্য অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিক পৃষ্ঠভূমিৰ পৰা সেৱা আগবঢ়ায়। কোম্পানীটোৱে তেওঁলোকৰ ক্ৰেতাসকলৰ প্ৰতি দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰতিশ্ৰুতিৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে আৰু দীৰ্ঘ বছৰধৰি বিশ্বাস অৰ্জন কৰিছে। গ্ৰাহক কেন্দ্ৰিক কোম্পানী হিচাপে, ই বিভিন্ন সামগ্ৰী যেনে সঞ্চয় আঁচনি, সম্পদ আঁচনি, সুৰক্ষা আঁচনি, শিশু পৰিকল্পনা, পেঞ্চন আঁচনি, ক্ৰেডিট জীৱন আঁচনি আৰু ম্যাদী আঁচনি প্ৰদান কৰে।

টাটা এআইএ লাইফ ইঞ্চিউৰেন্স কোম্পানী(TATA AIA Life Insurance Company)

টাটা চন্স আৰু এআইএ গ্ৰুপে এক যৌথ উদ্যোগ গঠন কৰিবলৈ একগোট হৈছিল আৰু টাটা এআইএ জীৱন বীমা কোম্পানী আৰম্ভ কৰিছে। এই উদ্যোগত বেছিভাগ অংশীদাৰিত্ব অৰ্থাৎ ৭৫% টাটা সন্ন্যাসৰ আৰু ২৬% এআইএ গ্ৰুপ অফ কোম্পানীৰ হাতত আছে। কোম্পানীটোৱে গ্ৰাহক কেন্দ্ৰিক দৃষ্টিভংগীৰে কাম কৰে আৰু লোক, সংস্থা আৰু কৰ্পোৰেট বীমা ক্ৰেতাসকলক বীমা সামগ্ৰীৰ এক বিস্তৃত পৰিসৰ প্ৰদান কৰে। ২০০১ চনত কাম কৰা আৰম্ভ কৰিছিল কোম্পানীটোৱে গোট আঁচনি, শিশু আঁচনি, সম্পদ আঁচনি, সুৰক্ষা আঁচনি, সঞ্চয় আঁচনি আৰু ক্ষুদ্ৰ বীমা আঁচনিৰ দৰে একাধিক শাখাত বিভিন্ন আঁচনি প্ৰদান কৰে।

Leave a Comment