Essays about social media

ৰচনা ১: সমাজৰ ওপৰত ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ প্ৰভাৱ

ছ’চিয়েল মিডিয়াই সমসাময়িক সমাজত মানুহৰ যোগাযোগ, যোগাযোগ আৰু তথ্য বিনিময়ৰ ধৰণক ৰূপান্তৰিত কৰিছে। এই ৰচনাখনে ব্যক্তি, সম্পৰ্ক, আৰু সমাজৰ গতিশীলতাৰ ওপৰত ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ বহুমুখী প্ৰভাৱৰ বিষয়ে গভীৰভাৱে আলোচনা কৰিছে।

শেহতীয়া বছৰবোৰত ফেচবুক, টুইটাৰ, ইনষ্টাগ্ৰাম, টিকটক আদি ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মসমূহ সৰ্বত্ৰ বিয়পি পৰিছে, বিশ্বজুৰি কোটি কোটি ব্যৱহাৰকাৰী আছে। এই প্লেটফৰ্মসমূহে সংযোগৰ বাবে অভূতপূৰ্ব সুযোগ প্ৰদান কৰে, ব্যৱহাৰকাৰীসকলক বন্ধু আৰু পৰিয়ালৰ সৈতে যোগাযোগত থাকিবলৈ, অভিজ্ঞতাসমূহ ভাগ-বতৰা কৰিবলৈ, আৰু নিজকে সৃষ্টিশীলভাৱে প্ৰকাশ কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। ছ’চিয়েল মিডিয়াই যোগাযোগকো গণতান্ত্ৰিক কৰি তুলিছে, প্ৰান্তীয় সম্প্ৰদায়ক কণ্ঠদান কৰিছে আৰু সামাজিক ন্যায়, মানৱ অধিকাৰ, পৰিৱেশ বহনক্ষমতাৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়সমূহৰ ওপৰত বিশ্বব্যাপী কথোপকথনৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিছে।

অৱশ্যে ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ উত্থানে ইয়াৰ নেতিবাচক প্ৰভাৱৰ বাবেও উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে। এটা ডাঙৰ চিন্তা হৈছে গোপনীয়তাৰ খহনীয়া, কিয়নো ব্যৱহাৰকাৰীসকলে স্বেচ্ছাই ব্যক্তিগত তথ্য ভাগ-বতৰা কৰে যিবোৰ বিজ্ঞাপনদাতা, হেকাৰ আৰু ক্ষতিকাৰক অভিনেতাই শোষণ কৰিব পাৰে। তদুপৰি ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ নিচাযুক্ত স্বভাৱৰ বাবে অত্যধিক পৰ্দাৰ সময়ৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত বাস্তৱ জগতৰ পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ হ্ৰাস পায় আৰু মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। চাইবাৰ বুলিং আৰু অনলাইন হাৰাশাস্তি ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত ব্যাপক বিষয়, যিয়ে মানসিক ক্ষতিৰ সৃষ্টি কৰে আৰু বিষাক্ত আচৰণক স্থায়ী কৰি ৰাখিছে।

তদুপৰি, ছ’চিয়েল মিডিয়া এলগৰিদমে প্ৰায়ে চেনচেচনেলিষ্ট কন্টেন্ট আৰু ইকো চেম্বাৰক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়ে, বিদ্যমান পক্ষপাতিত্বক শক্তিশালী কৰে আৰু ৰাজহুৱা বক্তৃতাক মেৰুকৰণ কৰে। ছ’চিয়েল মিডিয়াত ভুল তথ্য আৰু ভুৱা বাতৰিৰ প্ৰচাৰে গণতন্ত্ৰৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিছে, প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ওপৰত আস্থাক ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিছে আৰু সামাজিক বিভাজনৰ পোষকতা কৰিছে। ইয়াৰ উপৰিও ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ পণ্যৰূপে জনমত আৰু গণতান্ত্ৰিক প্ৰক্ৰিয়াৰ ওপৰত কৰ্পৰেট স্বাৰ্থৰ প্ৰভাৱৰ বিষয়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে।

এই প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ মাজতো ছ’চিয়েল মিডিয়া সামাজিক পৰিৱৰ্তন আৰু সক্ৰিয়তাৰ এক শক্তিশালী আহিলা হৈয়েই আছে। #BlackLivesMatter আৰু #MeTooৰ দৰে আন্দোলনে ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ সহায় লৈ সজাগতা বৃদ্ধি, সমৰ্থকক সংগঠিত কৰা, আৰু সমাজত স্পষ্ট পৰিৱৰ্তন সাধন কৰিছে। তদুপৰি ছ’চিয়েল মিডিয়াই ব্যৱসায়ীসকলে নিজৰ সামগ্ৰীৰ বজাৰ কৰা আৰু গ্ৰাহকৰ সৈতে জড়িত হোৱাৰ ক্ষেত্ৰত এক বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন আনিছে, যাৰ ফলত অৰ্থনৈতিক বৃদ্ধি আৰু উদ্ভাৱনৰ সূচনা হৈছে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ছ’চিয়েল মিডিয়াই সমাজত ইতিবাচক আৰু নেতিবাচক দুয়োটা প্ৰভাৱ পেলায়। ই সংযোগৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে, বৈচিত্ৰময় কণ্ঠক বৃদ্ধি কৰে, আৰু সামাজিক পৰিৱৰ্তন সক্ষম কৰে, ই গোপনীয়তা, মানসিক স্বাস্থ্য আৰু গণতান্ত্ৰিক মূল্যবোধৰ বাবেও বিপদৰ সৃষ্টি কৰে। ব্যক্তি, নীতি নিৰ্ধাৰক, আৰু টেক কোম্পানীসমূহে এই প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাটো আৰু সমাজৰ বৃহত্তৰ মংগলৰ বাবে ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ সম্ভাৱনাক ব্যৱহাৰ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

ৰচনা ২: ছ’চিয়েল মিডিয়া আৰু যুৱ সংস্কৃতিত ইয়াৰ ভূমিকা

ডিজিটেল যুগত যুৱ সংস্কৃতি আৰু পৰিচয় গঢ় দিয়াত ছ’চিয়েল মিডিয়াই কেন্দ্ৰীয় ভূমিকা পালন কৰে। এই ৰচনাখনত যুৱক-যুৱতীসকলৰ আচৰণ, মনোভাৱ, আৰু সম্পৰ্কৰ ওপৰত ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ প্ৰভাৱৰ লগতে ইয়াৰ দ্বাৰা উপস্থাপন কৰা সুযোগ আৰু প্ৰত্যাহ্বানসমূহো পৰীক্ষা কৰা হৈছে।

আজিৰ যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে ছ’চিয়েল মিডিয়া কেৱল যোগাযোগৰ আহিলাতকৈও অধিক; ই এটা ভাৰ্চুৱেল খেলপথাৰ য’ত তেওঁলোকে সামাজিকভাৱে মিলিত হয়, নিজকে প্ৰকাশ কৰে আৰু নিজৰ পৰিচয় নেভিগেট কৰে। ইনষ্টাগ্ৰাম, স্নেপচ্যাট, আৰু ইউটিউবৰ দৰে প্লেটফৰ্মে যুৱক-যুৱতীসকলক তেওঁলোকৰ অনলাইন ব্যক্তিত্বক কিউৰেট কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে, তেওঁলোকৰ আগ্ৰহ, প্ৰতিভা আৰু আকাংক্ষাক বিশ্বব্যাপী দৰ্শকৰ আগত প্ৰদৰ্শন কৰে। সমনীয়াৰ সম্পৰ্ক গঠন আৰু যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত সামাজিক স্তৰ নিৰ্মাণৰ বাবে ছ’চিয়েল মিডিয়া অবিচ্ছেদ্য অংগ হৈ পৰিছে।

কিন্তু ছ’চিয়েল মিডিয়াই যুৱক-যুৱতীসকলক সৌন্দৰ্য্য, সফলতা আৰু জনপ্ৰিয়তাৰ অবাস্তৱ মানদণ্ডৰ লগত খাপ খুৱাবলৈও হেঁচা প্ৰয়োগ কৰে। ফিল্টাৰ কৰা ফটো, সম্পাদিত ভিডিঅ’, কিউৰেট কৰা জীৱনশৈলীৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ ফলত সমনীয়াৰ সৈতে নিজকে প্ৰতিকূলভাৱে তুলনা কৰা যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত অপৰ্যাপ্ততা আৰু নিম্ন আত্মসন্মানৰ অনুভৱ হ’ব পাৰে। তদুপৰি চাইবাৰ গুণ্ডাগিৰি আৰু অনলাইন হাৰাশাস্তি ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত ব্যাপক বিষয় হৈ পৰিছে, যিয়ে যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত মানসিক অশান্তিৰ সৃষ্টি কৰিছে আৰু মানসিক স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা আৰু অধিক ভয়াৱহ কৰি তুলিছে।

এই প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ মাজতো ছ’চিয়েল মিডিয়াই যুৱ সবলীকৰণ, সৃষ্টিশীলতা, আৰু সক্ৰিয়তাৰ বাবে মূল্যৱান সুযোগ প্ৰদান কৰে। যুৱ প্ৰভাৱশালী আৰু বিষয়বস্তু সৃষ্টিকৰ্তাসকলে ছ’চিয়েল মিডিয়া ব্যৱহাৰ কৰি নিজৰ কণ্ঠ বৃদ্ধি কৰে, সামাজিক ন্যায়ৰ কাৰণৰ পোষকতা কৰে, আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়সমূহৰ চাৰিওফালে নিজৰ সমনীয়াক সংগঠিত কৰে। ছ’চিয়েল মিডিয়াই প্ৰান্তীয় যুৱক-যুৱতীসকলক তেওঁলোকৰ অভিজ্ঞতাসমূহ ভাগ-বতৰা কৰাৰ, কু-সংস্কাৰক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা আৰু সহায়ক সম্প্ৰদায় গঢ়ি তোলাৰ বাবেও এক মঞ্চ প্ৰদান কৰে।

তদুপৰি ছ’চিয়েল মিডিয়াই যুৱক-যুৱতীসকলে সংবাদ মাধ্যম আৰু মনোৰঞ্জনৰ সৈতে ব্যৱহাৰ আৰু যোগাযোগৰ ধৰণক ৰূপান্তৰিত কৰিছে। টিকটকৰ দৰে প্লেটফৰ্মে সংগীত জগতত বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন আনি ভাইৰেল নৃত্যৰ ধাৰাৰ জন্ম দিছে আৰু উদীয়মান শিল্পীৰ কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰিছে। #FridaysForFuture আৰু #MarchForOurLivesৰ দৰে যুৱক-যুৱতীৰ দ্বাৰা পৰিচালিত আন্দোলনে জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আৰু বন্দুক নিয়ন্ত্ৰণৰ দৰে বিষয়ত প্ৰতিবাদৰ আয়োজন, সজাগতা, আৰু ৰাজনৈতিক পৰিৱৰ্তনৰ দাবীত ছ’চিয়েল মিডিয়া ব্যৱহাৰ কৰিছে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে যুৱ সংস্কৃতিত ছ’চিয়েল মিডিয়াই এক জটিল আৰু প্ৰভাৱশালী ভূমিকা পালন কৰে। ই আত্মপ্ৰকাশ, সংযোগ, আৰু সক্ৰিয়তাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰিলেও ই মানসিক স্বাস্থ্য, চাইবাৰ গুণ্ডাগিৰি, আৰু ডিজিটেল সাক্ষৰতাৰ সৈতে জড়িত প্ৰত্যাহ্বানসমূহো উপস্থাপন কৰে। অভিভাৱক, শিক্ষাবিদ, আৰু নীতি নিৰ্ধাৰকসকলে যুৱক-যুৱতীসকলক ডিজিটেল পৰিৱেশত দায়িত্বশীলভাৱে নেভিগেট কৰাত আৰু ব্যক্তিগত আৰু সামাজিক বৃদ্ধিৰ বাবে ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ ইতিবাচক সম্ভাৱনাক ব্যৱহাৰ কৰাত সহায় কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

Leave a Comment