good friday in assamese

গুড ফ্ৰাইডে: বলিদান আৰু মুক্তিৰ স্মৃতি

গুড ফ্ৰাইডে হৈছে বিশ্বজুৰি খ্ৰীষ্টানসকলে পালন কৰা এক গম্ভীৰ আৰু উল্লেখযোগ্য দিন, যীচু খ্ৰীষ্টক ক্ৰুচত দিয়া আৰু কালভাৰীত তেওঁৰ মৃত্যুৰ স্মৃতিত। ই পবিত্ৰ সপ্তাহৰ এটা অংশ, যিটো পাম দেওবাৰৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু ইষ্টাৰ দেওবাৰে শিখৰত উপনীত হয়, যীচুৰ পুনৰুত্থান উদযাপন।

গুড ফ্ৰাইডেৰ উৎপত্তি বাইবেলৰ নতুন নিয়মত বৰ্ণনা কৰা পৰিঘটনাৰ পৰাই অনুসন্ধান কৰিব পাৰি। খ্ৰীষ্টান বিশ্বাস অনুসৰি ঈশ্বৰৰ পুত্ৰ যীচু খ্ৰীষ্টই মানৱজাতিৰ পাপৰ প্ৰায়শ্চিত্তৰ বাবে স্বেচ্ছাই নিজকে বলিদান দিছিল। যিহূদা ইস্কৰিয়তে তেওঁক বিশ্বাসঘাতকতা কৰিছিল, ৰোমান কৰ্তৃপক্ষই গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল আৰু কালবাৰী ক্ৰুচত দিয়াৰ আগতে তেওঁক ভুবা অভিযোগ আনি বিচাৰৰ সন্মুখীন হৈছিল।

গুড ফ্ৰাইডে খ্ৰীষ্টানসকলৰ বাবে গম্ভীৰ চিন্তা আৰু প্ৰৰ্থনাৰ দিন। বহুতো গীৰ্জাই বিশেষ সেৱা অনুষ্ঠিত কৰে, য’ত লিটাৰ্জী, প্ৰাৰ্থনা, বাইবেলৰ পৰা পাঠ আৰু ক্ৰুচৰ পূজা আদি অন্তৰ্ভুক্ত। বিশ্বাসীসকলে যীচুৰ দুখ আৰু বলিদানৰ বিষয়ে চিন্তা কৰাৰ সময়ত পৰিৱেশটো শ্ৰদ্ধা আৰু শোকৰ।

গুড ফ্ৰাইডেৰ এটা কেন্দ্ৰীয় বিষয়বস্তু হৈছে খ্ৰীষ্টৰ বলিদানৰ দ্বাৰা মুক্তিৰ ধাৰণা। খ্ৰীষ্টানসকলে বিশ্বাস কৰে যে ক্ৰুচত যীচুৰ মৃত্যু শেষ নহয় বৰঞ্চ পৰিত্ৰাণৰ বাবে ঈশ্বৰৰ পৰিকল্পনাৰ এক প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ আছিল। মানৱজাতিৰ পাপৰ ওজন বহন কৰি যীচুৱে ক্ষমা আৰু ঈশ্বৰৰ সৈতে মিলনৰ পথ আগবঢ়াইছিল।

গুড ফ্ৰাইডে বিশ্বাসীসকলৰ বাবেও যীচুৰ বলিদানৰ দ্বাৰা প্ৰদৰ্শিত গভীৰ প্ৰেম আৰু দয়াৰ ওপৰত ধ্যান কৰাৰ সময়। আনৰ স্বাৰ্থত তেওঁৰ দুখ-কষ্ট-মৃত্যুৰ সহ্য কৰাৰ ইচ্ছাক ঐশ্বৰিক প্ৰেমৰ চূড়ান্ত প্ৰকাশ হিচাপে দেখা যায়। খ্ৰীষ্টানসকলক নিজৰ জীৱনত যীচুৰ নিস্বাৰ্থতা আৰু দয়াৰ উদাহৰণ অনুকৰণ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰা হয়।

বহুতো খ্ৰীষ্টান পৰম্পৰাত গুড ফ্ৰাইডে উপবাস আৰু মাংসৰ পৰা বিৰত থকাৰ সৈতে অনুতাপ আৰু যীচুৰ দুখ-কষ্টৰ সৈতে সংহতিৰ চিন হিচাপে পালন কৰা হয়। কিছুমান বিশ্বাসীয়ে যীচুৱে উদাহৰণ দিয়া প্ৰেম আৰু বলিদানৰ নীতিসমূহক পালন কৰাৰ উপায় হিচাপে আনৰ প্ৰতি দান আৰু সেৱাৰ কামতো লিপ্ত হয়।

গুড ফ্ৰাইডে শেষত খ্ৰীষ্টানসকলৰ বাবে আশা আৰু প্ৰত্যাশাৰ দিন। ই ইষ্টাৰ দেওবাৰৰ প্ৰস্তাৱনা হিচাপে কাম কৰে, যেতিয়া বিশ্বাসীসকলে যীচুৰ পুনৰুত্থান আৰু মৃত্যুৰ ওপৰত জীৱনৰ জয়লাভ উদযাপন কৰে। গুড ফ্ৰাইডেৰ পৰিঘটনাবোৰ ইষ্টাৰৰ কাহিনীৰ পৰা অবিচ্ছেদ্য, খ্ৰীষ্টানসকলক দুখ আৰু মুক্তিৰ মাজৰ অবিচ্ছেদ্য সংযোগৰ কথা সোঁৱৰাই দিয়ে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে গুড ফ্ৰাইডে খ্ৰীষ্টানসকলৰ বাবে স্মৃতি, চিন্তা আৰু আধ্যাত্মিক নবীকৰণৰ দিন হিচাপে গভীৰ তাৎপৰ্য বহন কৰে। যীচু খ্ৰীষ্টৰ বলিদান আৰু মানৱতাৰ ওপৰত ইয়াৰ গভীৰ প্ৰভাৱৰ বিষয়ে চিন্তা কৰাৰ সময়। প্ৰাৰ্থনা, উপাসনা আৰু ভক্তিৰ কাৰ্য্যৰ জৰিয়তে বিশ্বাসীসকলে যীচুৰ ক্ৰুচত দিয়াৰ স্মৃতিক সন্মান জনায় আৰু পৰিত্ৰাণ আৰু অনন্ত জীৱনৰ প্ৰতিজ্ঞাত নিজৰ বিশ্বাস পুনৰ দৃঢ় কৰে।

Leave a Comment