International Day Against Drug Abuse and Illicit Trafficking

প্ৰতি বছৰে ২৬ জুনত ড্ৰাগছ সেৱন আৰু অবৈধ সৰবৰাহৰ বিৰুদ্ধে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দিৱস পালন কৰা হয়। ই ড্ৰাগছ সেৱন আৰু ড্ৰাগছৰ অবৈধ সৰবৰাহৰ বিশ্বব্যাপী বিষয়টোৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰাৰ লগতে ড্ৰাগছ প্ৰতিৰোধ, চিকিৎসা, আৰু পুনৰ্বাসনৰ দিশত প্ৰচেষ্টাক প্ৰসাৰিত কৰাৰ সুযোগ হিচাপে কাম কৰে।

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ড্ৰাগছ সেৱন আৰু অবৈধ সৰবৰাহ বিৰোধী দিৱসৰ তাৎপৰ্য্য আৰু উদ্দেশ্যৰ বিষয়ে কিছুমান মূল কথা উল্লেখ কৰা হ’ল:

  1. সজাগতা: এই দিৱসৰ লক্ষ্য হৈছে ব্যক্তি, পৰিয়াল, সম্প্ৰদায়, আৰু সামগ্ৰিকভাৱে সমাজৰ ওপৰত ড্ৰাগছ সেৱন আৰু অবৈধ সৰবৰাহৰ নেতিবাচক পৰিণতিৰ বিষয়ে জনসচেতনতা বৃদ্ধি কৰা। এই বিষয়সমূহৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি ই প্ৰতিৰোধৰ পদক্ষেপ আৰু হস্তক্ষেপৰ বাবে সমৰ্থন সংগ্ৰহ কৰিব বিচাৰে।
  2. প্ৰতিৰোধ: দিনটোৰ এটা প্ৰধান উদ্দেশ্য হৈছে স্থানীয়, ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত ড্ৰাগছ প্ৰতিৰোধৰ প্ৰচেষ্টাক প্ৰসাৰ কৰা। ইয়াৰ ভিতৰত শিক্ষামূলক অভিযান, সম্প্ৰদায়ভিত্তিক কাৰ্যসূচী, আৰু ড্ৰাগছৰ চাহিদা হ্ৰাস কৰা আৰু দ্ৰব্যৰ অপব্যৱহাৰৰ সৈতে জড়িত বিপদজনক কাৰকসমূহৰ সমাধানৰ লক্ষ্যৰে নীতিসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত।
  3. চিকিৎসা আৰু পুনৰ্বাসন: ড্ৰাগছ অপব্যৱহাৰ আৰু অবৈধ সৰবৰাহৰ বিৰুদ্ধে আন্তৰ্জাতিক দিৱসেও ড্ৰাগছ আসক্তিৰ সৈতে যুঁজি থকা ব্যক্তিসকলৰ বাবে সুলভ আৰু ফলপ্ৰসূ চিকিৎসা আৰু পুনৰ্বাসন সেৱা প্ৰদানৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে। ই নিচাৰ শাৰীৰিক, মানসিক আৰু সামাজিক দিশসমূহক সম্বোধন কৰা ব্যাপক পদ্ধতিৰ পোষকতা কৰে।
  4. আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সহযোগিতা: ড্ৰাগছ সেৱন আৰু অবৈধ সৰবৰাহৰ বিশ্বব্যাপী প্ৰত্যাহ্বান বুলি স্বীকাৰ কৰি এই দিনটোৱে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সহযোগিতা আৰু সহযোগিতাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। ই দেশসমূহক ড্ৰাগছ সম্পৰ্কীয় অপৰাধৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ, আইন প্ৰয়োগকাৰী প্ৰচেষ্টা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু সীমান্ত নিয়ন্ত্ৰণ ব্যৱস্থা শক্তিশালী কৰিবলৈ একেলগে কাম কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে।
  5. মানৱ অধিকাৰঃ এই দিনটো পালনে ড্ৰাগছ সেৱন আৰু অবৈধ সৰবৰাহৰ দ্বাৰা ক্ষতিগ্ৰস্ত ব্যক্তিসকলৰ বাবে মানৱ অধিকাৰ ৰক্ষা আৰু মৰ্যাদা আৰু ন্যায়ৰ প্ৰসাৰৰ প্ৰতিশ্ৰুতিক পুনৰ দৃঢ় কৰে। ইয়াত ড্ৰাগছ সেৱনকাৰীকে ধৰি সকলো ব্যক্তিৰ অধিকাৰ আৰু মংগলৰ প্ৰতি সন্মান জনোৱা নীতি আৰু পদ্ধতিৰ আহ্বান জনোৱা হৈছে।
  6. বিকল্প উন্নয়ন: ইয়াৰ উপৰিও, আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ড্ৰাগছ সেৱন আৰু অবৈধ সৰবৰাহৰ বিৰুদ্ধে দিৱসে ড্ৰাগছ খেতি আৰু সৰবৰাহৰ প্ৰচলিত অঞ্চলসমূহত বিকল্প উন্নয়নৰ পদক্ষেপক প্ৰসাৰিত কৰাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে। এই পদক্ষেপসমূহৰ লক্ষ্য হৈছে অবৈধ ড্ৰাগছ উৎপাদনৰ বিকল্প হিচাপে বহনক্ষম জীৱিকা আৰু অৰ্থনৈতিক সুযোগ প্ৰদান কৰা।

সামগ্ৰিকভাৱে ড্ৰাগছ সেৱন আৰু অবৈধ সৰবৰাহৰ বিৰুদ্ধে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দিৱসে ড্ৰাগছ সেৱন আৰু অবৈধ সৰবৰাহৰ দ্বাৰা সৃষ্টি হোৱা চলি থকা প্ৰত্যাহ্বান আৰু প্ৰতিৰোধ, চিকিৎসা, আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সহযোগিতাৰ জৰিয়তে সেইবোৰ মোকাবিলা কৰাৰ সামূহিক দায়িত্বৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে। ই বিশ্বজুৰি সুস্থ আৰু সুৰক্ষিত সম্প্ৰদায় গঢ়ি তোলাৰ দিশত পোষকতা, আলোচনা, আৰু কাৰ্য্যৰ বাবে এক মঞ্চ প্ৰদান কৰে।

Leave a Comment