The impact of social media on students

ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ ওপৰত ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ প্ৰভাৱ এক জটিল আৰু বহুমুখী বিষয়, ইয়াৰ ইতিবাচক আৰু নেতিবাচক দুয়োটা প্ৰভাৱ পৰে। ইয়াত এটা আভাস দিয়া হৈছে:

ইতিবাচক প্ৰভাৱ:

সংযোগ আৰু যোগাযোগ: ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক ভৌগোলিক বাধা নিৰ্বিশেষে সমনীয়া, পৰিয়াল আৰু বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। ই যোগাযোগ, ধাৰণা বিনিময়, আৰু শৈক্ষিক প্ৰকল্পত সহযোগিতাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে।

তথ্যৰ প্ৰৱেশ: ছ’চিয়েল মিডিয়াই বিপুল পৰিমাণৰ তথ্য আৰু শৈক্ষিক সম্পদৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে নিজৰ আগ্ৰহৰ সৈতে জড়িত পৃষ্ঠাসমূহ অনুসৰণ কৰিব পাৰে, শৈক্ষিক আলোচনাৰ বাবে গোটত যোগদান কৰিব পাৰে, আনকি বিভিন্ন ক্ষেত্ৰৰ বিশেষজ্ঞ বা শিক্ষাবিদকো অনুসৰণ কৰিব পাৰে।

শিক্ষণৰ সুযোগঃ ইউটিউব, ইনষ্টাগ্ৰাম, আৰু টিকটকৰ দৰে প্লেটফৰ্মক শিক্ষামূলক আহিলা হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। বহুতো শিক্ষাবিদে জটিল বিষয়সমূহ ব্যাখ্যা কৰিবলৈ বা টিউটৰিয়েল প্ৰদান কৰিবলৈ বিষয়বস্তু সৃষ্টি কৰে, যাৰ ফলত শিক্ষণ অধিক আকৰ্ষণীয় আৰু সুলভ হয়।

নেটৱৰ্কিং: ছ’চিয়েল মিডিয়া নেটৱৰ্কিং, কেৰিয়াৰ বিকাশ, আৰু ইন্টাৰশ্বিপ বা চাকৰিৰ সুযোগ বিচাৰি উলিওৱাৰ বাবে এক মূল্যৱান আহিলা হ’ব পাৰে। লিংকডইনৰ দৰে প্লেটফৰ্ম পেছাদাৰী নেটৱৰ্কিঙৰ বাবে বিশেষভাৱে উপযোগী।

সৃষ্টিশীলতাৰ প্ৰসাৰ: ছ’চিয়েল মিডিয়াই বিষয়বস্তু সৃষ্টিৰ জৰিয়তে সৃষ্টিশীলতাক উৎসাহিত কৰে। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে লিখা, ফটোগ্ৰাফী, শিল্প, আৰু অন্যান্য ধৰণৰ মাধ্যমৰ জৰিয়তে নিজকে প্ৰকাশ কৰিব পাৰে, সমনীয়াৰ পৰা স্বীকৃতি আৰু মতামত লাভ কৰিব পাৰে।

নেতিবাচক প্ৰভাৱ:

বিক্ষিপ্ততা আৰু বিলম্ব: ছ’চিয়েল মিডিয়া ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে বিক্ষিপ্ততাৰ এক উল্লেখযোগ্য উৎস হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত বিলম্ব আৰু উৎপাদনশীলতা হ্ৰাস পায়। অহৰহ জাননী আৰু ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মৰ নিচাযুক্ত প্ৰকৃতিয়ে অধ্যয়ন আৰু শৈক্ষিক প্ৰদৰ্শনত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

চাইবাৰ বুলিং: ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত চাইবাৰ বুলিং, হাৰাশাস্তি বা নেতিবাচক পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়াৰ বলি হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ মানসিক স্বাস্থ্য আৰু সুস্থতাৰ বাবে গুৰুতৰ পৰিণতি হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ শৈক্ষিক প্ৰদৰ্শন আৰু সামগ্ৰিক সুখত প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে।

গোপনীয়তাৰ চিন্তা: বহু ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে ব্যক্তিগত তথ্য অনলাইনত ভাগ-বতৰা কৰাৰ প্ৰভাৱ সম্পূৰ্ণৰূপে বুজি নাপাবও পাৰে। অতিৰিক্ত অংশীদাৰিত্ব বা গোপনীয়তা ছেটিংছৰ অভাৱে গোপনীয়তা ভংগ, পৰিচয় চুৰি, বা অন্য সুৰক্ষা সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

তুলনা আৰু আত্মসন্মানৰ বিষয়: ছ’চিয়েল মিডিয়াই প্ৰায়ে বাস্তৱৰ এটা কিউৰেট কৰা সংস্কৰণ চিত্ৰিত কৰে, যাৰ ফলত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ মাজত অবাস্তৱিক তুলনা আৰু অপৰ্যাপ্ততাৰ অনুভৱ হয়। ইয়াৰ ফলত আত্মসন্মান আৰু মানসিক স্বাস্থ্যত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে, যাৰ ফলত উদ্বেগ আৰু হতাশাৰ সৃষ্টি হয়।

মুখামুখিকৈ হোৱা যোগাযোগ হ্ৰাস পোৱা: ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰৰ ফলত মুখামুখি সামাজিক যোগাযোগ হ্ৰাস পাব পাৰে, যিবোৰ সামাজিক দক্ষতা, সহানুভূতি আৰু আৱেগিক বুদ্ধিমত্তা বিকাশৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়।

সামগ্ৰিকভাৱে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ ওপৰত ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ প্ৰভাৱ বিভিন্ন কাৰকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে যেনে ব্যক্তিগত ব্যৱহাৰৰ ধৰণ, ব্যৱহাৰ কৰা বিষয়বস্তুৰ প্ৰকাৰ, আৰু ইয়াৰ সম্ভাৱ্য প্ৰভাৱৰ বিষয়ে সজাগতাৰ মাত্ৰা। ডিজিটেল সাক্ষৰতা আৰু অনলাইন সুৰক্ষাৰ প্ৰসাৰৰ লগতে ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ দায়িত্বশীল আৰু মননশীল ব্যৱহাৰক উৎসাহিত কৰাটো ইয়াৰ ইতিবাচক প্ৰভাৱ সৰ্বাধিক কৰাৰ লগতে নেতিবাচক পৰিণতিসমূহ লাঘৱ কৰাৰ ক্ষেত্ৰতো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Leave a Comment