The impact of social media on young people

যুৱক-যুৱতীসকলৰ ওপৰত ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ প্ৰভাৱ গভীৰ, ই তেওঁলোকৰ আচৰণ, মনোভাৱ, অভিজ্ঞতাক বিভিন্ন ধৰণে গঢ় দিয়ে। এই প্ৰভাৱৰ কিছুমান মূল দিশ ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল:

সামাজিকৰণ আৰু সম্পৰ্ক: ছ’চিয়েল মিডিয়াই যুৱক-যুৱতীসকলক তেওঁলোকৰ সমনীয়াৰ সৈতে সংযোগ আৰু যোগাযোগ স্থাপনৰ মঞ্চ প্ৰদান কৰে, বন্ধুত্ব আৰু সামাজিক নেটৱৰ্ক গঢ়ি তোলে। ই তেওঁলোকক ভৌগোলিক দূৰত্ব নিৰ্বিশেষে সম্পৰ্ক বজাই ৰাখিবলৈ সক্ষম কৰে, কিন্তু ই সম্পৰ্কৰ মানদণ্ডকো প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে, কিছুমান গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে অত্যধিক ছ’চিয়েল মিডিয়া ব্যৱহাৰে নিসংগতা বা বিচ্ছিন্নতাৰ অনুভৱৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

আত্ম-চিত্ৰ আৰু পৰিচয়: ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত প্ৰায়ে জীৱনৰ আদৰ্শগত সংস্কৰণ চিত্ৰিত কৰা হয়, যাৰ ফলত যুৱক-যুৱতীসকলে নিজকে আনৰ সৈতে তুলনা কৰে আৰু সৌন্দৰ্য্য, সফলতা আৰু সুখৰ বাবে অবাস্তৱিক মানদণ্ড গঢ়ি তোলে। ইয়াৰ ফলত বিশেষকৈ দুৰ্বল ব্যক্তিৰ মাজত কম আত্মসন্মান, শৰীৰৰ অসন্তুষ্টি, মানসিক স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা আদি বিষয়ত অৰিহণা যোগাব পাৰে।

চাইবাৰ বুলিং আৰু অনলাইন হাৰাশাস্তি: ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মসমূহ চাইবাৰ বুলিং, হাৰাশাস্তি, আৰু সমনীয়াৰ নেতিবাচক পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়াৰ বংশবৃদ্ধি হ’ব পাৰে। যুৱক-যুৱতীসকলে অনলাইনত গুণ্ডাগিৰি, ট্ৰলিং বা বৰ্জনৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ মানসিক স্বাস্থ্য আৰু সুস্থতাৰ বাবে গুৰুতৰ পৰিণতি হ’ব পাৰে।

মনোযোগ আৰু উৎপাদনশীলতা: ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰ যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে বিক্ষিপ্ততাৰ এক উল্লেখযোগ্য উৎস হ’ব পাৰে, যিয়ে তেওঁলোকৰ শৈক্ষিক কাম, চখ বা বাস্তৱ জগতৰ পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপত মনোনিৱেশ কৰাৰ ক্ষমতাত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। অহৰহ জাননী, নিচাযুক্ত বৈশিষ্ট্য, আৰু হেৰুৱাৰ ভয় (FOMO)-এ মনোযোগৰ সময় আৰু উৎপাদনশীলতা হ্ৰাস কৰাত অৰিহণা যোগাব পাৰে।

তথ্যৰ ব্যৱহাৰ আৰু সমালোচনাত্মক চিন্তাধাৰা: ছ’চিয়েল মিডিয়াই বহু যুৱকৰ বাবে বাতৰি, তথ্য আৰু মনোৰঞ্জনৰ প্ৰধান উৎস হিচাপে কাম কৰে। কিন্তু এই প্লেটফৰ্মসমূহত ভুৱা বাতৰি, ভুল তথ্য, আৰু ফিল্টাৰ বুদবুদৰ প্ৰসাৰে তথ্যৰ সমালোচনাত্মক মূল্যায়ন আৰু জ্ঞাত মতামত গঠন কৰাৰ ক্ষমতাত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

গোপনীয়তা আৰু অনলাইন সুৰক্ষা: বহু যুৱকে অনলাইনত ব্যক্তিগত তথ্য ভাগ-বতৰা কৰাৰ গোপনীয়তাৰ প্ৰভাৱ সম্পূৰ্ণৰূপে বুজি নাপাবও পাৰে। তেওঁলোকে অজানিতে গোপনীয়তা ভংগ, পৰিচয় চুৰি বা অনলাইন শিকাৰুৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে। এই বিপদসমূহ কম কৰিবলৈ যুৱক-যুৱতীসকলক অনলাইন সুৰক্ষা আৰু গোপনীয়তাৰ উত্তম পদ্ধতিসমূহৰ বিষয়ে জ্ঞান দিয়াটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

সামাজিক তুলনা আৰু ঈৰ্ষা: ছ’চিয়েল মিডিয়াই প্ৰায়ে তুলনাৰ সংস্কৃতিৰ প্ৰচাৰ কৰে, য’ত যুৱক-যুৱতীসকলে নিজৰ জীৱনক সমনীয়াৰ সৈতে অহৰহ জুখিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত ঈৰ্ষা, অপৰ্যাপ্ততা বা অবাস্তৱিক মানদণ্ডৰ লগত খাপ খুৱাবলৈ সামাজিক হেঁচা অনুভৱ হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত উদ্বেগ আৰু হতাশাৰ দৰে বিষয়বোৰ আৰু বেছি ভয়াৱহ হৈ পৰে।

ইতিবাচক সুযোগ: এই প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ মাজতো ছ’চিয়েল মিডিয়াই যুৱক-যুৱতীসকলক আত্মপ্ৰকাশ, সৃষ্টিশীলতা আৰু ব্যক্তিগত বৃদ্ধিৰ বাবেও অসংখ্য ইতিবাচক সুযোগ প্ৰদান কৰে। তেওঁলোকে এই মঞ্চসমূহ ব্যৱহাৰ কৰি তেওঁলোকৰ প্ৰতিভা, আবেগ আৰু দৃষ্টিভংগীসমূহ বিশ্বব্যাপী দৰ্শকৰ সৈতে ভাগ-বতৰা কৰিব পাৰে, সহায়ক সম্প্ৰদায় গঢ়ি তুলিব পাৰে, আৰু তেওঁলোকে গুৰুত্ব দিয়া কাৰণসমূহৰ বাবে পোষকতা কৰিব পাৰে।

সামৰণিত ক’বলৈ গ’লে যুৱক-যুৱতীসকলৰ ওপৰত ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ প্ৰভাৱ জটিল আৰু বহুমুখী, ইতিবাচক আৰু নেতিবাচক দুয়োটা প্ৰভাৱকে সামৰি লৈছে। এই গতিশীলতাক চিনাক্ত কৰা আৰু যুৱক-যুৱতীসকলক সুস্থ অভ্যাস, সমালোচনাত্মক চিন্তাৰ দক্ষতা, আৰু ডিজিটেল জগতখনত দায়িত্বশীলভাৱে নেভিগেট কৰিবলৈ স্থিতিস্থাপকতা গঢ়ি তোলাত সহায় কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

Leave a Comment