Why do hospitals need water?

ৰোগী, কৰ্মচাৰী আৰু দৰ্শনাৰ্থীৰ স্বাস্থ্য আৰু সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰিবলৈ চিকিৎসালয়সমূহে অসংখ্য জটিল কামৰ বাবে পানীৰ প্ৰয়োজন হয়। ইয়াৰ মূল কাৰণসমূহ তলত উল্লেখ কৰা হ’ল:

১. ৰোগীৰ যত্ন আৰু জলসিঞ্চন: ৰোগীৰ জলসিঞ্চন, ঔষধ প্ৰয়োগ, ৰোগীৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাৰ বাবে পানী অতি প্ৰয়োজনীয়।

২. অনাময় আৰু পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা: চিকিৎসা সঁজুলি, সঁজুলি, আৰু পৃষ্ঠভাগ পৰিষ্কাৰ আৰু বীজাণুমুক্ত কৰাৰ বাবে চিকিৎসালয়ত পানীৰ প্ৰয়োজন হয় যাতে সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি আৰু বীজাণুমুক্ত পৰিৱেশ বজাই ৰাখিব পাৰি।

৩. হাত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা: সংক্ৰমণৰ বিস্তাৰ ৰোধ কৰিবলৈ স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীসকলে সঘনাই হাত ধোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। হাতৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ সঠিক পদ্ধতিৰ বাবে পানী অতি প্ৰয়োজনীয়।

৪. লিনেন আৰু লণ্ড্ৰী সেৱা: ৰোগীৰ যত্নত ব্যৱহৃত বিচনাৰ লিনেন(linens), গাউন(gowns), টাৱেল, আৰু অন্যান্য কাপোৰ ধুবলৈ পানী ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যাতে সেইবোৰ পৰিষ্কাৰ আৰু দূষিত পদাৰ্থৰ পৰা মুক্ত হোৱাটো নিশ্চিত কৰা হয়।

৫. চিকিৎসা পদ্ধতি: অস্ত্ৰোপচাৰকে ধৰি বহুতো চিকিৎসা পদ্ধতিত জলসিঞ্চন, ঘাঁ পৰিষ্কাৰ কৰা আৰু অন্যান্য কামৰ বাবে বীজাণুমুক্ত পানীৰ প্ৰয়োজন হয়।

৬. পৰীক্ষাগাৰ: বিভিন্ন পৰীক্ষাগাৰৰ পৰীক্ষা আৰু পদ্ধতিত পানী ব্যৱহাৰ কৰা হয়, লগতে ৰাসায়নিক দ্ৰৱ আৰু ৰিএজেণ্ট প্ৰস্তুত কৰাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

৭. খাদ্য প্ৰস্তুত আৰু পুষ্টি সেৱা: চিকিৎসালয়সমূহে ৰন্ধা-বঢ়া, ৰোগীৰ খাদ্য প্ৰস্তুত কৰা, আৰু পাকঘৰৰ সঁজুলি পৰিষ্কাৰ কৰাৰ বাবে পানী ব্যৱহাৰ কৰি ৰোগীৰ খাদ্য সুৰক্ষা আৰু সঠিক পুষ্টি নিশ্চিত কৰে।

৮. উত্তাপ আৰু শীতল ব্যৱস্থা: চিকিৎসালয়ৰ ভিতৰৰ উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ এইচভিএচি (হিটিং, ভেন্টিলেচন, আৰু এয়াৰ কণ্ডিচনাৰ) ব্যৱস্থাত পানী ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যাৰ ফলত ৰোগী আৰু কৰ্মচাৰীৰ বাবে আৰামদায়ক পৰিৱেশৰ সৃষ্টি হয়।

৯. ডায়েলাইছিছ: হিমোডায়েলাইছিছৰ বাবে পানী অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, যিটো বৃক্ক বিকল হোৱা ৰোগীৰ চিকিৎসা য’ত যথেষ্ট পৰিমাণৰ পানীৰ প্ৰয়োজন হোৱা মেচিনৰ জৰিয়তে তেজ ফিল্টাৰ কৰা হয়।

১০. জৰুৰীকালীন ব্যৱস্থা: চিকিৎসালয়ত অগ্নিনিৰ্বাপক ব্যৱস্থা, যেনে স্প্ৰিংকলাৰৰ বাবে পানীৰ প্ৰয়োজন হয়, যাতে জুইৰ ক্ষেত্ৰত সুৰক্ষা নিশ্চিত হয়।

১১. আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনা: চিকিৎসাৰ আৱৰ্জনা পৰিচালনা আৰু প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ বাবে পানী ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যাতে ইয়াক নিৰাপদে নিষ্কাশন কৰা বা পৰিশোধন কৰাটো নিশ্চিত কৰা হয় যাতে দূষণ আৰু সংক্ৰমণৰ আশংকা হ্ৰাস পায়।

সামগ্ৰিকভাৱে চিকিৎসালয়ত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা, ৰোগীৰ যত্ন, আৰু সামগ্ৰিকভাৱে কাৰ্য্যকৰী দক্ষতা বজাই ৰখাৰ বাবে পানী অপৰিহাৰ্য, যাৰ ফলত নিৰাপদ আৰু ফলপ্ৰসূ স্বাস্থ্যসেৱাৰ পৰিৱেশ নিশ্চিত হয়।

Leave a Comment