Difference between rivers and tributaries

নদী আৰু উপনৈ দুয়োটা প্ৰকাৰৰ বৈ যোৱা জলভাগ যদিও জলভাগৰ ভিতৰত ইহঁতৰ ভূমিকা আৰু বৈশিষ্ট্য সুকীয়া। নদী আৰু উপনৈৰ মাজৰ মূল পাৰ্থক্যসমূহ ইয়াত উল্লেখ কৰা হৈছে:

১/ সংজ্ঞা

নৈ: নৈ হৈছে পৃথিৱীৰ পৃষ্ঠৰ ওপৰেৰে বৈ যোৱা পানীৰ বৃহৎ, প্ৰাকৃতিক সোঁত, সাধাৰণতে সাগৰ, সাগৰ বা হ্ৰদৰ দৰে বৃহৎ জলভাগত শেষ হয়। প্ৰায়ে এটা নিষ্কাশন ব্যৱস্থাত ই মূল জলধাৰা।

উপনৈ: বৃহত্তৰ নদী বা আন উপনৈলৈ বৈ যোৱা সৰু নৈ বা নদীক উপনৈ বোলে। ই পোনপটীয়াকৈ কোনো সাগৰ, সাগৰ বা হ্ৰদলৈ বৈ নাযায়, বৰঞ্চ ইয়াৰ পানী কোনো মূল নদীলৈ বৰঙণি দিয়ে।

২/ স্তৰ আৰু আকাৰ

নৈ: নৈ এখন সাধাৰণতে ইয়াৰ উপনৈবোৰতকৈ ডাঙৰ আৰু দীঘল। ইয়াৰ নিষ্কাশন অৱবাহিকাত ইয়াক প্ৰধান জলধাৰা বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু সাধাৰণতে ইয়াত পানীৰ পৰিমাণ বেছি।

উপনৈ: উপনৈবোৰ সাধাৰণতে যিখন মূল নদীলৈ বৈ যায়, সেই নদীতকৈ সৰু আৰু চুটি। ইহঁতৰ আকাৰ ভিন্ন হ’ব পাৰে যদিও ইহঁতে খোৱা নদীৰ তুলনাত সাধাৰণতে ইহঁতৰ আয়তন কম।

৩/ প্ৰবাহ আৰু দিশ

নৈ: নৈৰ প্ৰবাহ সাগৰ, সাগৰ বা হ্ৰদৰ দৰে চূড়ান্ত শেষ বিন্দুৰ দিশে নিৰ্দেশিত হয়। ইয়াৰ গতিপথ দীঘলীয়া হ’ব পাৰে, আৰু ই বিভিন্ন প্ৰাকৃতিক দৃশ্য আৰু জলবায়ু অতিক্ৰম কৰিব পাৰে।

উপনৈ: এখন উপনৈ বৃহৎ নদীৰ ফালে বৈ গৈ তাৰ লগত মিলি যায়। ভূ-প্ৰকৃতি আৰু মূল নদীৰ সৈতে ইয়াৰ সংগমলৈ যোৱা পথৰ দ্বাৰা ইয়াৰ দিশ নিৰ্ণয় কৰা হয়।

৪/ জলভাগত ভূমিকা

নৈ: এখন নদীয়ে ইয়াৰ জলভাগৰ বাবে মূল নিষ্কাশন নলা হিচাপে কাম কৰে। ই বৰষুণ, পৃষ্ঠৰ পৰা বৈ যোৱা পানী আৰু ইয়াৰ উপনৈসমূহৰ পৰা পানী সংগ্ৰহ কৰে, যিয়ে অঞ্চলটোৰ জলবিজ্ঞান চক্ৰত কেন্দ্ৰীয় ভূমিকা পালন কৰে।

উপনৈ: উপনৈসমূহে মূল নদীখনলৈ পানী, পলস আৰু পুষ্টিকৰ পদাৰ্থৰ অৱদান আগবঢ়ায়, যাৰ ফলত ইয়াৰ প্ৰবাহ আৰু স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পৰে। বৃহৎ জলভাগৰ ভিতৰত সৰু সৰু অঞ্চলৰ পানী নিষ্কাশন কৰাত সহায় কৰে।

৫/ পৰিৱেশগত তাৎপৰ্য্য

নৈ: নদীসমূহে নিজৰ দৈৰ্ঘ্যত বিভিন্ন পৰিৱেশ তন্ত্ৰক সমৰ্থন কৰে, জলজ আৰু স্থলজ প্ৰজাতিৰ বিস্তৃত পৰিসৰৰ বাবে বাসস্থান প্ৰদান কৰে। ইহঁতে বৈ যোৱা অঞ্চলবোৰৰ পৰিৱেশ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰায়ে যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলায়।

উপনৈ: উপনৈসমূহে পৰিৱেশ তন্ত্ৰকো সমৰ্থন কৰে, প্ৰায়ে সৰু নৈৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল প্ৰজাতিৰ বাবে জটিল বাসস্থান হিচাপে কাম কৰে। মূল নদীখনৰ জৈৱ বৈচিত্ৰ্য আৰু পানীৰ গুণাগুণত অৰিহণা যোগাই পৰিৱেশ ভাৰসাম্য বজাই ৰখাত ইহঁতে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

৬/ সাংস্কৃতিক আৰু অৰ্থনৈতিক গুৰুত্ব

নৈ: নৈবোৰ প্ৰায়ে মানুহৰ বসতি আৰু সভ্যতাৰ কেন্দ্ৰীয় বিষয়। খোৱা, কৃষি, উদ্যোগ, যাতায়তৰ বাবে পানী যোগান ধৰে। বহুতো সংস্কৃতিয়ে নদীক অতিশয় সন্মান কৰে, ধৰ্মীয় আৰু সামাজিক আচাৰ-ব্যৱহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰে।

উপনৈ: উপনৈসমূহ মূল নদীসমূহৰ দৰে বিশিষ্ট নহ’লেও স্থানীয় জনগোষ্ঠীসমূহৰ বাবে এতিয়াও গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইহঁতে প্ৰায়ে ক্ষুদ্ৰ কৃষি, স্থানীয় উদ্যোগ, ঘৰুৱা ব্যৱহাৰৰ বাবে পানী যোগান ধৰে। সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য্যৰ স্থানও হ’ব পাৰে।

সামৰণি

নৈ আৰু উপনৈ দুয়োটা জলবিজ্ঞান ব্যৱস্থাৰ অপৰিহাৰ্য উপাদান যদিও ইয়াৰ আকাৰ, প্ৰবাহৰ দিশ, জলভাগৰ ভিতৰত ভূমিকা, পৰিৱেশগত তাৎপৰ্য্য আৰু সাংস্কৃতিক আৰু অৰ্থনৈতিক গুৰুত্বৰ ক্ষেত্ৰত পাৰ্থক্য আছে। নদীসমূহে পানী নিষ্কাশন আৰু মানুহৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে প্ৰাথমিক নলা হিচাপে কাম কৰে, আনহাতে উপনদীসমূহে মূল নদীসমূহত খাদ্য যোগান ধৰি এই কাৰ্য্যসমূহক সমৰ্থন আৰু বৃদ্ধি কৰে। এই পাৰ্থক্যসমূহ বুজি পালে ফলপ্ৰসূ পানী ব্যৱস্থাপনা আৰু সংৰক্ষণ প্ৰচেষ্টাত সহায় হয়।

Leave a Comment