What else is water used for other than household chores?

ঘৰুৱা কামৰ বাহিৰেও অসংখ্য কামৰ বাবে পানী অপৰিহাৰ্য। যেনে- গা-ধোৱা, ফুলত পানী দিয়া, বাচন ধোৱা, কাপোৰ ধোৱা আদি কৰি ঘৰুৱা কামৰ লগতে তলত কিছুমান মূল পানী ব্যৱহাৰ কৰাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে হৈছে:

১. কৃষিঃ জলসিঞ্চনৰ বাবে পানী অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, যাৰ ফলত শস্যৰ বৃদ্ধি আৰু পশুধনৰ ৰক্ষণাবেক্ষণ সম্ভৱ হয়।

২. ঔদ্যোগিক প্ৰক্ৰিয়া: বহু উদ্যোগে পানী শীতল, চাফাই আৰু উৎপাদন প্ৰক্ৰিয়াত দ্রাৱক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, ৰাসায়নিক পদাৰ্থ, কাগজ, খাদ্য সামগ্ৰী উৎপাদনত পানী ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

৩. শক্তি উৎপাদন: জলবিদ্যুৎ উৎপাদন, তাপ শক্তি কেন্দ্ৰত শীতল, আৰু ভূতাপীয় শক্তি উৎপাদনত মাধ্যম হিচাপে পানী ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

৪. পৰিবহণঃ সামগ্ৰী আৰু মানুহৰ পৰিবহণৰ বাবে জলপথ অতি প্ৰয়োজনীয়। জাহাজ আৰু নাৱে যাত্ৰাৰ বাবে নদী, হ্ৰদ আৰু মহাসাগৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।

৫. পৰিৱেশ আৰু বিনোদনৰ উদ্দেশ্য: জলভাগে পৰিৱেশ তন্ত্ৰক সমৰ্থন কৰে, বন্যপ্ৰাণীৰ বাবে বাসস্থান প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ উপৰিও সাঁতোৰ, মাছ ধৰা, নাওঁ চলোৱা, পৰ্যটন আদি বিনোদনমূলক কামৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

৬. ৰাজহুৱা সেৱা আৰু স্বাস্থ্য: অগ্নিনিৰ্বাপক, ৰাস্তা পৰিষ্কাৰ কৰা, অনাময় ব্যৱস্থাৰ দৰে ৰাজহুৱা সেৱাত পানী অতি প্ৰয়োজনীয়। চাফাই, বন্ধ্যাকৰণ, আৰু বহু চিকিৎসা পদ্ধতিৰ উপাদান হিচাপে স্বাস্থ্যসেৱাৰ ক্ষেত্ৰতো ই অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

৭. খাদ্য আৰু পানীয় উৎপাদন: খাদ্য আৰু পানীয় প্ৰস্তুত আৰু প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ ক্ষেত্ৰত পানী এক মূল উপাদান। ইয়াক ৰন্ধা-বঢ়া, ব্ৰুইং, পানীয় বটলত ভৰোৱাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

৮. খনি আৰু খনিজ প্ৰক্ৰিয়াকৰণ: অক্সিজেন ধোৱা আৰু পৃথক কৰাকে ধৰি খনিজ পদাৰ্থ নিষ্কাশন আৰু প্ৰক্ৰিয়াকৰণত পানী ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

৯. নিৰ্মাণ: নিৰ্মাণত কংক্ৰিট মিহলাই, ধূলি দমন, আৰু অন্যান্য বিভিন্ন কামত পানী ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

১০. জলজ কৃষিঃ মাছ, ক্ৰুষ্টেচিয়ান, উদ্ভিদ আদি জলজ জীৱৰ খেতিৰ বাবে পানী অতি প্ৰয়োজনীয়।

Leave a Comment