Drugs and youth

ড্ৰাগছ আৰু যুৱক-যুৱতীৰ মাজৰ সম্পৰ্ক জটিল আৰু বহুমুখী, বিভিন্ন সামাজিক, অৰ্থনৈতিক আৰু সাংস্কৃতিক কাৰকৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত। বিবেচনা কৰিবলগীয়া কিছুমান মূল কথা ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল:

দুৰ্বলতা: কৈশোৰ কালত উল্লেখযোগ্য শাৰীৰিক, আৱেগিক আৰু জ্ঞানমূলক বিকাশৰ সময়ছোৱা। যুৱক-যুৱতীসকল সমনীয়াৰ হেঁচা, পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা আৰু ড্ৰাগছ সেৱনকে ধৰি বিপদ গ্ৰহণ কৰা আচৰণৰ প্ৰতি অধিক ক্ষতিগ্ৰস্ত হ’ব পাৰে।

সামাজিক প্ৰভাৱ: সমনীয়া, পৰিয়াল, সংবাদ মাধ্যম আৰু সম্প্ৰদায়ৰ নীতি-নিয়ম সকলোৱেই ড্ৰাগছ সেৱনৰ সম্পৰ্কে এজন যুৱকৰ মনোভাৱ আৰু আচৰণক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। ড্ৰাগছ সেৱনক সহ্য কৰা বা গ্লেমাৰাইজ কৰা সামাজিক পৰিৱেশে যুৱক-যুৱতীসকলৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

বিপদজনক কাৰকসমূহ: কিছুমান বিশেষ বিপদজনক কাৰকে, যেনে দৰিদ্ৰতা, আঘাত, পৰিয়ালৰ অক্ষমতা, মানসিক স্বাস্থ্যজনিত সমস্যা, আৰু অভিভাৱকৰ তত্বাৱধানৰ অভাৱ, যুৱক-যুৱতীসকলে মোকাবিলা ব্যৱস্থা হিচাপে বা প্ৰত্যাহ্বানমূলক পৰিস্থিতিৰ বিৰুদ্ধে বিদ্ৰোহ কৰাৰ উপায় হিচাপে ড্ৰাগছ সেৱনত লিপ্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

সুৰক্ষামূলক কাৰকসমূহ: ইয়াৰ বিপৰীতে সুৰক্ষামূলক কাৰক যেনে শক্তিশালী পাৰিবাৰিক বন্ধন, ইতিবাচক সমনীয়াৰ সম্পৰ্ক, শিক্ষা আৰু পাঠ্যক্ৰমৰ বাহিৰৰ কাম-কাজৰ সুবিধা, আৰু সহায়ক সম্প্ৰদায়ে যুৱক-যুৱতীসকলক ড্ৰাগছৰ সৈতে জড়িত হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

বিকাশৰ প্ৰভাৱ: কৈশোৰ কালত ড্ৰাগছ সেৱনে মগজুৰ বিকাশ, জ্ঞান, শৈক্ষিক প্ৰদৰ্শন আৰু সামাজিক কাৰ্য্যকলাপত গভীৰ আৰু স্থায়ী প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। আগতীয়াকৈ ড্ৰাগছ সেৱন আৰম্ভ কৰিলে জীৱনৰ পিছৰ কালছোৱাত নিচা আৰু অন্যান্য বিৰূপ পৰিণতিৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

দ্ৰব্য ব্যৱহাৰৰ বিকাৰ: কিছুমান যুৱকৰ দ্ৰব্য ব্যৱহাৰৰ বিকাৰ (SUD) হ’ব পাৰে, যাৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে নেতিবাচক পৰিণতিৰ সত্ত্বেও বাধ্যতামূলক ড্ৰাগছ বিচৰা আচৰণ। এছ ইউ ডিয়ে শাৰীৰিক স্বাস্থ্য, মানসিক সুস্থতা, সম্পৰ্ক আৰু সামগ্ৰিক জীৱনৰ মানদণ্ডৰ ওপৰত বিধ্বংসী প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

প্ৰতিৰোধ আৰু হস্তক্ষেপ: ফলপ্ৰসূ প্ৰতিৰোধ প্ৰচেষ্টাত সাধাৰণতে শিক্ষা, সম্প্ৰদায়ভিত্তিক কাৰ্যসূচী, অভিভাৱকৰ জড়িততা, মানসিক স্বাস্থ্য সেৱাৰ সুবিধা, আৰু ঔষধৰ উপলব্ধতা হ্ৰাস কৰা আৰু স্বাস্থ্যসন্মত বিকল্পৰ প্ৰসাৰৰ লক্ষ্যৰে নীতিৰ সংমিশ্ৰণ জড়িত হৈ থাকে।

চিকিৎসা আৰু সমৰ্থন: দ্ৰব্য ব্যৱহাৰৰ সৈতে যুঁজি থকা যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে আগতীয়াকৈ হস্তক্ষেপ আৰু প্ৰমাণভিত্তিক চিকিৎসা আৰু সহায়ক সেৱাৰ সুবিধা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ ভিতৰত কিশোৰ-কিশোৰীসকলৰ অনন্য প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণৰ বাবে নিৰ্মিত পৰামৰ্শ, আচৰণ চিকিৎসা, সহায়ক গোট, আৰু ঔষধ-সহায়ক চিকিৎসা অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব পাৰে।

কলংক আৰু যত্নৰ বাধা: ড্ৰাগছ সেৱন আৰু মানসিক স্বাস্থ্যৰ সমস্যাক কেন্দ্ৰ কৰি থকা কলংকই যুৱক-যুৱতীসকলক সহায় বিচৰা বা উপযুক্ত চিকিৎসা লাভ কৰাত বাধা দিব পাৰে। কলংকৰ সৈতে মোকাবিলা কৰা আৰু সাংস্কৃতিকভাৱে দক্ষ আৰু যুৱক-যুৱতীসকলৰ অনুকূল সেৱাসমূহৰ সুবিধা উন্নত কৰাটো আৰোগ্য আৰু মংগলৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়।

সামগ্ৰিক পদ্ধতি: যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত ড্ৰাগছ সেৱনৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ ব্যক্তিগত, পাৰিবাৰিক, সামাজিক আৰু পৰিৱেশগত কাৰকৰ আন্তঃক্ৰিয়াক বিবেচনা কৰা এক সামগ্ৰিক পদ্ধতিৰ প্ৰয়োজন। অভিভাৱক, বিদ্যালয়, স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰী, নীতি নিৰ্ধাৰক, আৰু সম্প্ৰদায় সংস্থাসমূহকে ধৰি অংশীদাৰসকলৰ মাজত সহযোগিতা সহায়ক পৰিৱেশ গঢ়ি তোলা আৰু যুৱক-যুৱতীসকলক সুস্থ পছন্দ কৰিবলৈ সবলীকৰণৰ মূল চাবিকাঠি।

Leave a Comment