কলাগুৰু বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা বিষয়ে

কলাগুৰু বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা নামেৰেও পৰিচিত বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা অসমৰ সাংস্কৃতিক আৰু কলাত্মক ইতিহাসৰ বিশিষ্ট ব্যক্তিত্ব আছিল। তেওঁ এগৰাকী নাট্যকাৰ, সংগীতজ্ঞ, নৃত্যবিদ, কবি, সাহিত্যিক, চিত্ৰকৰ, অভিনেতা আৰু মুক্তি যুঁজাৰু আছিল। ১৯০৯ চনৰ ৩১ জুনত বৰ্তমান বাংলাদেশৰ ডাকাত চহৰত জন্মগ্ৰহণ কৰে। তেখেতৰ জীৱন যাত্ৰাৰ অন্ত পৰে ১৯৬৯ চনৰ ২০ জুনত। তেওঁৰ পিতৃ নাম গোপালচন্দ্ৰ ৰাভা মাকৰ নাম গেথীবাই ৰাভা। গোপাল চন্দ্ৰ মুছাহাৰী এজন বড়ো জনগোষ্ঠীয় লোক যদিও তেখেতে এটা ৰাভা পৰিয়ালত ডাঙৰ-দীঘল হয়। পাছলৈ গোপাল চন্দ্ৰ মুছাহাৰীয়ে ‘ৰাভা’ উপাধি গ্ৰহণ কৰে।

নাট্যকাৰ হিচাপে ৰাভাৰ শিল্প জীৱন আৰম্ভ হৈছিল, আৰু তেওঁৰ সময়ৰ সামাজিক আৰু ৰাজনৈতিক বিষয়ক চিত্ৰিত কৰা কেইবাখনো নাটক ৰচনা কৰিছিল। লগতে তেওঁ প্ৰকাশিত গল্প, প্ৰবন্ধ, উপন্যাস আদিও লিখি উলিয়াইছিল। ৰাভাৰ ৰচনাসমূহৰ বৈশিষ্ট্য আছিল শক্তিশালী ৰাজনৈতিক আৰু সামাজিক ধাৰাভাষ্য, যিয়ে তেওঁৰ সমাজৰ কল্যাণৰ প্ৰতি গভীৰ চিন্তাৰ প্ৰতিফলন ঘটায়।

নাট আৰু নাট্য জগতলৈ আগবঢ়োৱা অৱদানৰ উপৰিও ৰাভা এগৰাকী নিপুণ গায়ক আৰু সংগীতজ্ঞও আছিল। তেওঁ বাঁহী, ভায়লিন, তবলাকে ধৰি বিভিন্ন বাদ্যযন্ত্ৰ বজাইছিল। ৰাভাৰ সংগীত অসমৰ লোক পৰম্পৰাৰ মাজত গভীৰভাৱে শিপাই আছিল, আৰু তেওঁ প্ৰায়ে ৰচনাত অসমীয়া লোকসংগীতৰ উপাদানসমূহ সন্নিৱিষ্ট কৰিছিল।

কলাত্মক সাধনাৰ উপৰিও বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা সামাজিক আৰু ৰাজনৈতিক কামত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত আছিল। অসমৰ খিলঞ্জীয়াৰ অধিকাৰৰ বাবে যুঁজ দিয়া অসম আন্দোলনত তেওঁ উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল। প্ৰান্তীয় সম্প্ৰদায়সমূহক উন্নীত কৰাৰ বাবে ৰাভাই অক্লান্তভাৱে কাম কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ সাংস্কৃতিক পৰিচয়ৰ দাঙি ধৰিছিল।

অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু সমাজলৈ ৰাভাৰ অৱদান তেওঁৰ জীৱনকালত বহুলভাৱে স্বীকৃতি লাভ কৰিছিল। ভ্ৰাম্যমাণ আৰু সংগীতৰ প্ৰতি আগবঢ়োৱা অনবদ্য অৱদানৰ বাবে ১৯৬৮ চনত লাভ কৰা সন্মানীয় সংগীত নাটক অকাডেমী বঁটাকে ধৰি অসংখ্য প্ৰশংসা লাভ কৰে। অসম চৰকাৰে অসমীয়া সংস্কৃতিলৈ উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়োৱা শিল্পী আৰু পণ্ডিতসকলক সন্মান জনাই কলাগুৰু বিষ্ণু ৰাভা বঁটাও প্ৰতিষ্ঠা কৰে।

অকাল মৃত্যুৰ পাছতো বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাৰ উত্তৰাধিকাৰে অসমৰ প্ৰজন্মৰ শিল্পী আৰু সমাজকৰ্মীক অনুপ্ৰাণিত কৰি ৰাখিছে। তেখেতৰ কৰ্মৰাজি অসমীয়া সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ অবিচ্ছেদ্য অংগ হৈয়েই আছে, সামাজিক ন্যায় আৰু কলাত্মক উৎকৰ্ষতাৰ প্ৰতি তেওঁৰ দায়বদ্ধতাক আজিও স্মৰণ আৰু উদযাপন কৰা হয়। প্ৰতি বছৰে জুন মহৰ ২০ তাৰিখ দিনটো “ৰাভা দিৱসৰ” হিচাপে উৎযাপন কৰা হয়। সিদিনা অসমৰ বিভিন্ন ঠাইত “ৰাভা দিৱস” উৎযাপন কৰি মহান শিল্পীগৰাকীলৈ শ্ৰদ্ধা নিবেদন কৰা হয়।

FAQ(সততে সোধা প্ৰশ্নসমূহ)

বিষ্ণুৰাভা ” দিৱস কোন তাৰিখে পালন কৰা হয়?

প্ৰতি বছৰে ২০ জুনত বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা দিৱস পালন কৰা হয়। এই তাৰিখত বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাৰ মৃত্যু বাৰ্ষিকী, অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু সমাজলৈ তেওঁৰ অৱদানৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি হিচাপে পালন কৰা হয়। এই দিনটোত তেওঁৰ স্মৃতিক সন্মান আৰু আদৰ্শক প্ৰচাৰৰ বাবে বিভিন্ন সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান, সংগীত পৰিবেশন, অনুষ্ঠান আদিৰ আয়োজন কৰা হয়।

বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা জন্ম

৩১ জানুৱাৰী ১৯০৯, ঢাকা, বাংলাদেশত

Leave a Comment