What is ATM Card? in Assamese | এটিএম কাৰ্ড মানে কি?

ATM ৰ সম্পূৰ্ণ নাম হৈছে অটোমেটেড টেলাৰ মেচিন(Automated Teller Machine) যিটো এটা স্ব-সেৱা বেংকিং আউটলেট। আপুনি এই মেচিনচত টকা উলিয়াব পাৰে, আপোনাৰ বেলেঞ্চ পৰীক্ষা কৰিব পাৰে, আনকি ধন স্থানান্তৰ কৰিব পাৰে। দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত কেছ মেচিন স্থাপন কৰি বিভিন্ন বেংকে নিজৰ এটিএম সেৱা আগবঢ়ায়।

image source: istockphoto

আপোনাৰ এটিএম কাৰডৰ জৰিয়তে যিকোনো ঠাইত এটিএম মেচিনত গৈ পইচা উলিয়াব পাৰি। আমাক দৈনন্দিন জীৱনত এই এটিএম মেচিনে বিপদ আপদত কোনো বেক্গত নোযোৱাকৈয়ে টকা উলিয়াবলৈ সুবিধা কৰি দিছে। প্ৰথম ১৯৬৯ চনৰ ২ ছেপ্টেম্বৰত আমেৰিকাৰ প্ৰথমটো অটোমেটিক টেলাৰ মেচিন (এটিএম) ৰাজহুৱাভাৱে আত্মপ্ৰকাশ কৰে, নিউয়ৰ্কৰ ৰকভিল চেণ্টাৰৰ কেমিকেল বেংকত গ্ৰাহকক নগদ ধন বিতৰণ কৰে। সেই দিনৰে পৰাই গোটেই বিশ্বতে এই এটিএম মেচিন টকা উলিয়াবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ধৰিলে।

উল্লেখযোগ্য যে দৈনন্দিন জীৱনত আমি ব্যৱহাৰ কৰি অহা এটিএম কাৰ্ডখন পইচা উলিওৱা, বজাৰ কৰা, অনলাইন পইচা পটোৱা, নদত পটিওৱা আদি কামত ব্যৱহাৰ কৰি আহিছো। কিন্তু বহু মানুহে এটিএম কাৰ্ডৰ বিষয়ে নাজানে। আপোনালোকৰ মনত উদয় হবা কেইৱাটাও এটিএমৰ কাৰ্ড বিষয়ৰ ওপৰত প্ৰশ্নত্তৰ দাঙি তলত ধৰিলো। আহা কৰোঁ আপোনালোকে পঢ়ি কিছু হলেও উপকৃজ্ঞ কৰাব।

image source: istockphoto

Table of Contents

কোনটো ATM কাৰ্ডৰ সকলোতকৈ বেছি ভাল? Which ATM card type is best?

ভিছা ডেবিট কাৰ্ডক সকলো ধৰণৰ অনলাইন আৰু ইলেক্ট্ৰনিক লেনদেনৰ বাবে সৰ্বাধিক বিশ্বব্যাপী গ্ৰহণযোগ্য ডেবিট কাৰ্ড হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এনে ধৰণৰ ডেবিট কাৰ্ড আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ভিছা পেমেণ্ট চিষ্টেম নেটৱৰ্কৰ সৈতে বান্ধ খাই থকা বেংকে প্ৰদান কৰে।

ডেবিট কাৰ্ড কেই প্ৰকাৰৰ?

ভাৰতবৰ্ষত সাধাৰণতে ডেবিট কাৰ্ডৰ ৫ টা প্ৰকাৰৰ  ব্যৱহৃত হয়:-

ভিছা ডেবিট কাৰ্ড

মাষ্টাৰকাৰ্ড ডেবিট কাৰ্ড

RuPay ডেবিট কাৰ্ড

কন্টাক্টলেছ ডেবিট কাৰ্ড

Maestro ডেবিট কাৰ্ড

ATM কাৰ্ড কি ধৰণৰ কাৰ্ড?

এটিএম কাৰ্ড হৈছে পিন ভিত্তিক কাৰ্ড, যিটো কেৱল এটিএমত লেনদেন কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আনহাতে ডেবিট কাৰ্ড বহুত বেছি বহুমুখী কাৰ্ড। এটিএমৰ উপৰিও দোকান, ৰেষ্টুৰেণ্ট, অনলাইন আদি বহু ঠাইত লেনদেনৰ বাবে এই এটিএম কাৰ্ডখন ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

এটিএম কাৰ্ডৰ নাম কি?

এটিএম কাৰ্ডক বেংক কাৰ্ড, এমএচি-MAC (মানি এক্সেছ কাৰ্ড-Money access card), ক্লায়েণ্ট কাৰ্ড, কী কাৰ্ড বা নগদ কাৰ্ড আদি বিভিন্ন নামেৰে জনা যায়। অন্যান্য পেমেণ্ট কাৰ্ড, যেনে ডেবিট কাৰ্ড আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডেও এটিএম কাৰ্ড হিচাপে কাম কৰিব পাৰে। চাৰ্জ আৰু মালিকানাধীন কাৰ্ডক এটিএম কাৰ্ড হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰিব।

ভিছা নে RuPay কোনটো ভাল?

কাৰ্ডৰ প্ৰকাৰ: RuPay কাৰ্ড এছ’চিয়েটে কেৱল ডেবিট কাৰ্ডৰ বিকল্প প্ৰদান কৰে, আনহাতে ভিছাই ডেবিটৰ লগতে ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। লেনদেনৰ Safety আৰু Securityৰ ক্ষেত্ৰত, RuPay আৰু VISA কাৰ্ডৰ সহযোগী দুয়োটা সমানে ভাল।

প্লেটিনাম এটিএম কাৰ্ড কি?

ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকে আগবঢ়োৱা প্লেটিনাম ডেবিট কাৰ্ডৰ জৰিয়তে গ্ৰাহকে নগদবিহীন লেনদেন আৰু এটিএমৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে। কাৰ্ডখন হয় ভিছা বা মাষ্টাৰকাৰ্ডৰ সৈতে জড়িত হৈ প্ৰদান কৰা হয়। উচ্চ লেনদেন আৰু উলিওৱাৰ সীমাই এই ডেবিট কাৰ্ডখন ডাঙৰ খৰচ কৰা লোকৰ বাবে উপযোগী কৰি তোলে।

কোনখন এটিএম কাৰ্ড বেছি ভাল ভিছা নে মাষ্টাৰকাৰ্ড?

বেছিভাগ মানুহৰে বাবে VISA বা MasterCard লোৱাটো আচলতে কোনো কথা নহয়। দুয়োটা সমানে সুৰক্ষিত আৰু একেধৰণৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। ভিছাৰ বজাৰ অংশীদাৰিত্ব অলপ বেছি আৰু বিশ্বজুৰি অধিক পৰিমাণৰ লেনদেন আছে যদিও ভিছা আৰু মাষ্টাৰকাৰ্ড দুয়োটা ব্যৱসায়ীয়ে সমানে ভালদৰে গ্ৰহণ কৰে।

image source:istockphoto
rupay card ৰ অৰ্থ কি?

ৰূপায় কাৰ্ড হৈছে ২০১২ চনত এন পি চি আইয়ে কল্পনা কৰি মুকলি কৰা ভাৰতীয় ঘৰুৱা কাৰ্ড।ভাৰতীয় পেমেণ্ট ব্যৱস্থাত ইয়াক ভিছা আৰু মাষ্টাৰকাৰ্ডৰ দৰে বিদেশী গেটৱেৰ একচেটিয়া অধিকাৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল কাৰণ এইবোৰ বিদেশী কোম্পানী বা আমেৰিকান কোম্পানী আৰু ইয়াৰ কমিছন বেছি অৰ্থাৎ খৰচ বেছি লেনদেনৰ পৰিমাণ বেছি।

বিভিন্ন ধৰণৰ কাৰ্ড?

উত্তৰঃ কাৰ্ড ধাৰীয়ে ইছ্যু কৰা, ব্যৱহাৰ আৰু পেমেণ্টৰ ভিত্তিত কাৰ্ডসমূহক শ্ৰেণীভুক্ত কৰিব পাৰে। কাৰ্ড চাৰি প্ৰকাৰৰ (ক) ডেবিট, (খ) ক্ৰেডিট, (গ) প্ৰিপেইড, আৰু (ঘ) ইলেক্ট্ৰনিক।

এটিএমত চিভিভি কি?

এটা চিভিভি নম্বৰ হৈছে কাৰ্ড ভেৰিফিকেচন মূল্যৰ সংক্ষিপ্ত ৰূপ। কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি লেনদেন সম্পূৰ্ণ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়, কিন্তু তাৰ লগতে ই কেলেংকাৰীৰ বিৰুদ্ধেও অতিৰিক্ত সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে।

ভিছা কাৰ্ড আৰু এটিএম কাৰ্ড একে নেকি?

কিছুমান বেংকে এটিএম আৰু ডেবিট কাৰ্ড প্ৰদান কৰে, যিবোৰ একেটা বস্তুৰ দুটা বেলেগ বেলেগ সংস্কৰণ। দুয়োটাতে এটিএমত আপোনাৰ চেক বা চেভিংছ একাউণ্টৰ পৰা ধন উলিয়াব পাৰি। কিন্তু ভিছা বা মাষ্টাৰকাৰ্ডৰ ল’গ’(Logo) থকা ডেবিট কাৰ্ড সাধাৰণতে কেৱল সামগ্ৰী আৰু সেৱা ক্ৰয়ৰ বাবেহে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

এটিএম ভিছা কাৰ্ড কি?

ভিছা ডেবিট কাৰ্ডে গ্ৰাহকক চেক আৰু চেভিংছ একাউণ্টকে ধৰি তেওঁলোকৰ দৈনন্দিন বেংকিং একাউণ্টত ব্যবহাৰৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ দৰেই খুচুৰা বিক্ৰেতাসকলৰ পৰা ক্ৰয় কৰিবলৈ বা শাখাত বা এটিএমৰ জৰিয়তে বেংকৰ নিয়মীয়া লেনদেন কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

ATM PIN কি?

এটিএম পিন হৈছে এটা ৪-অংকৰ নম্বৰ যিটো আপুনি এটা অটোমেটেড টেলাৰ মেচিন (এটিএম)ত লেনদেনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয়। এই পিনটো প্ৰথম অৱস্থাত বেংকসমূহে দিয়ে যিটো এটিএম কাৰ্ড ব্যৱহাৰকাৰীসকলে সলনি কৰি গোপনীয় কৰি ৰখাৰ কথা। আপুনি যেতিয়াই আৰু যিমানবাৰ বিচাৰে নতুন ATM কাৰ্ডৰ পিন সলনি আৰু সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

RuPay কোনে বনাইছিল?

RuPay (portmanteau of Rupee and Payment) হৈছে ভাৰতীয় বহুজাতিক বিত্তীয় সেৱা আৰু পেমেণ্ট সেৱা ব্যৱস্থা, যিটো ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় পেমেণ্ট নিগম (NPCI)ৰ দ্বাৰা কল্পনা আৰু আৰম্ভ কৰা হৈছে।

RuPay এটা ভিছা নে মাষ্টাৰকাৰ্ড?

RuPay হৈছে ভাৰতৰ প্ৰথমটো ধৰণৰ ঘৰুৱা কাৰ্ড পেমেণ্ট নেটৱৰ্ক। আনহাতে ভিছা বা মাষ্টাৰকাৰ্ড হৈছে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ব্যৱস্থাৰ ডেবিট কাৰ্ড। RuPay কাৰ্ড, মাষ্টাৰকাৰ্ড আৰু ভিছা ডেবিট কাৰ্ডৰ মাজত থকা এটা ডাঙৰ পাৰ্থক্য হ’ল এই কাৰ্ডসমূহৰ পৰিচালনাৰ খৰচ।

আমি ১ লাখ টকা এটিএমৰ পৰা উলিয়াব পাৰিমনে?

ব্যক্তিগত বেংকৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম বেংক এইচডিএফচি বেংকৰ প্লেটিনাম চিপ ডেবিট কাৰ্ডৰ জৰিয়তে আপুনি ইয়াৰ এটিএমৰ পৰা দৈনিক ১ লাখ টকা উলিয়াব পাৰিব। বেংকৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট hdfcbank.com ৰ জৰিয়তেও এই তথ্য প্ৰদান কৰা হৈছে।

গল্ড(Gold) ডেবিট কাৰ্ড কি?

গল্ড ডেবিট কাৰ্ড হৈছে এটা ব্যক্তিগতকৃত কাৰ্ড যি কাষ্টমাইজড লুকৰ সুবিধাৰ সৈতে আহে। গোল্ড ডেবিট কাৰ্ডৰ পৰা বহুতো সুবিধা হিচাপে লাভ কৰিব পাৰি- ইন্ধন চাৰ্চাৰ্জ ৰেহাই, বীমা কভাৰেজ, উচ্চ লেনদেন সীমা, এক্সিছ ইডিজিই পুৰস্কাৰ আৰু বহুতো আছে।

এটিএম/ডেবিট কাৰ্ড এটিএম উলিওৱাৰ সীমা

এছ বি আই ক্লাছিক আৰু মেষ্ট্ৰ’ ডেবিট কাৰ্ড ২০ হাজাৰ টকা।

এছ বি আই গ্ল’বেল ইণ্টাৰনেশ্যনেল ডেবিট কাৰ্ড ৪০ হাজাৰ টকা।

এছ বি আই গোল্ড ইণ্টাৰনেশ্যনেল ডেবিট কাৰ্ড ৫০ হাজাৰ টকা।

এছ বি আই প্লেটিনাম ইণ্টাৰনেশ্যনেল ডেবিট কাৰ্ড ১ লাখ টকা।

কোনখন ডাঙৰ ভিছা নে মাষ্টাৰকাৰ্ড?

ভিছা আৰু মাষ্টাৰকাৰ্ড দুয়োটা ৰাজহুৱাভাৱে ব্যৱসায় কৰা হয়। ভিছা (ট্ৰেডিং চিম্বল V)ৰ বজাৰ মূলধন ৪৯৭.৫ বিলিয়ন ডলাৰ, আনহাতে মাষ্টাৰকাৰ্ড (ট্ৰেডিং চিম্বল MA)ৰ বজাৰ মূলধন ৩৫৯.৮ বিলিয়ন ডলাৰ (২০২১ চনৰ ১৮ মে’লৈকে বজাৰ মূল্য) আছে।

পঢ়কঃক্ৰিপ্তকাৰেন্সি মানে কি? ক্ৰিপ্তকাৰেন্সি কিয়ো ইনবেষ্ট কৰিব লাগে?

কোনখন ভিছা কাৰ্ড সৰ্বোত্তম?

শ্ৰেষ্ঠ বাৰ্ষিক মাচুলবিহীন ভিছা কাৰ্ড: Chase Freedom Flex℠

শ্ৰেষ্ঠ কেছ-বেক ভিছা কাৰ্ড: এলায়েণ্ট কেছবেক ভিছা® স্বাক্ষৰ ক্ৰেডিট কাৰ্ড(Alliant Cashback Visa® Signature Credit Card.)।

শ্ৰেষ্ঠ ভ্ৰমণ ভিছা কাৰ্ড: চেজ চেফায়াৰ ৰিজাৰ্ভ®(Chase Sapphire Reserve®)

শ্ৰেষ্ঠ বেলেন্স ট্ৰেন্সফাৰ ভিছা কাৰ্ড: ইউ.এছ.বেংক ভিছা® প্লেটিনাম কাৰ্ড(U.S. Bank Visa® Platinum Card.)।

শ্ৰেষ্ঠ ছাত্ৰ ভিছা কাৰ্ড: কেপিটেল ৱানৰ পৰা যাত্ৰা ছাত্ৰ পুৰস্কাৰ(Journey Student Rewards from Capital One)।

বেয়া ক্ৰেডিটৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ ভিছা কাৰ্ড: DCU ভিছা® প্লেটিনাম সুৰক্ষিত ক্ৰেডিট কাৰ্ড(DCU Visa® Platinum Secured Credit Card)।

RuPay চৰকাৰ নেকি?

RuPay হৈছে দেশত খুচুৰা পেমেণ্টৰ ক্ষমতা প্ৰদান কৰা ছাতি সংস্থা এনপিচিআইৰ উৎপাদন। ২০০৭ চনৰ পেমেণ্ট এণ্ড ছেটেলমেণ্ট চিষ্টেমছ এক্টৰ অধীনত থকা এই বিধানে ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংক (আৰ বি আই) আৰু ইণ্ডিয়ান বেংক এছ’চিয়েশ্যনক ভাৰতত এক সুৰক্ষিত ইলেক্ট্ৰনিক পেমেণ্ট আৰু নিষ্পত্তি ব্যৱস্থা গঢ়ি তুলিবলৈ ক্ষমতা প্ৰদান কৰিছিল।

পঢ়কঃNFT মানে কি? এনএফটিয়ে কেনেদৰে কাম কৰে?

আমেৰিকাত RuPay কাৰ্ড গ্ৰহণ কৰা হয়নে?

ৰুপে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰা গ্ৰাহকে এতিয়া ইউ এ ই, ছিংগাপুৰ, শ্ৰীলংকা, ব্ৰিটেইন, আমেৰিকা, স্পেইন, ছুইজাৰলেণ্ড আৰু থাইলেণ্ডত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পি অ’ এছ লেনদেন কৰাৰ সময়ত ৪০% কেছবেকৰ সুবিধা ল’ব পাৰিব। RuPay Travel Tales ৰ বিষয়বস্তু সমগ্ৰ বিশ্বতে RuPay ভ্ৰমণ আৰু আতিথ্য প্ৰদানৰ বাবে বিশেষভাৱে সংৰক্ষিত কৰা হৈছে।

কোনখন দেশত RuPay কাৰ্ড গ্ৰহণ কৰা হয়?

UAE, ভূটান, ছিংগাপুৰৰ পিছত RuPay কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰা ৪ৰ্থ দেশ নেপাল। ভূটান, ছিংগাপুৰ আৰু ইউ এ ইৰ পিছতে শেহতীয়াকৈ নেপাল ভাৰতীয় ৰুপে কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰা চতুৰ্থখন বিদেশী ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।

ইউ পি আই কোনে আৰম্ভ কৰিছিল?

ডাঃ ৰঘুৰাম জি ৰাজন

উপৰোক্ত প্ৰসংগটোৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এনপিচিআইয়ে ২১টা সদস্য বেংকৰ সৈতে এক পাইলট মুকলি কৰে। ২০১৬ চনৰ ১১ এপ্ৰিলত মুম্বাইত আৰ বি আইৰ ৰাজ্যপাল ড০ ৰঘুৰাম জি ৰাজনে এই পাইলট উন্মোচন কৰিছিল। বেংকসমূহে ২০১৬ চনৰ ২৫ আগষ্টৰ পৰা তেওঁলোকৰ UPI সক্ষম Apps Google Play store ত আপলোড কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে।

পঢ়কঃবিটকইন কি? বিটকইন কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়? বিটকইন কিয় ব্যৱহাৰ কৰা হয়?

Leave a Comment