What will happen if the water of the rivers and tributaries dries up?

যদি নদী আৰু উপনৈৰ পানী শুকাই যায় তেন্তে ইয়াৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰ, মানৱ সমাজ আৰু বিশ্ব পৰিৱেশৰ ওপৰত গভীৰ আৰু সুদূৰপ্ৰসাৰী পৰিণতি হ’ব। ভূগৰ্ভত পানী শুকাই গলে আমাৰ বিভিন্ন অসুবিধা হব পাৰে, কাৰণ পানী অবিহনে কোনো জীৱ জন্তু, গছ-গছনি জীয়াই থাকিব নোৱাৰিব। ইয়াৰ কিছুমান জটিল প্ৰভাৱৰ বিষয়ে তলত উল্লেখ কৰা হ’ল:

১/ পৰিৱেশগত প্ৰভাৱ
নদী আৰু উপনৈসমূহে বিভিন্ন পৰিৱেশ তন্ত্ৰক সমৰ্থন কৰে, অসংখ্য প্ৰজাতিৰ উদ্ভিদ, মাছ-কাছ আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ বাবে বাসস্থান প্ৰদান কৰে। এই পানীৰ উৎসবোৰ শুকাই যোৱাৰ ফলত বহুতো জলজ প্ৰজাতি বিলুপ্ত হৈ খাদ্য শৃংখলত ব্যাঘাত জন্মাব পাৰে।

জলাশয়, যিবোৰ সামঞ্জস্যপূৰ্ণ পানীৰ প্ৰবাহৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল, সেইবোৰ সংকুচিত বা নোহোৱা হৈ যাব, যাৰ ফলত প্ৰজনন, খাদ্য আৰু আশ্ৰয়ৰ বাবে এই বাসস্থানৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল প্ৰজাতিবোৰক প্ৰভাৱিত কৰিব।

নদীৰ পাৰৰ অঞ্চল, ভূমি আৰু নদী বা নদীৰ মাজৰ সংযোগস্থল, প্ৰায়ে পানীৰ সামঞ্জস্যপূৰ্ণ উপলব্ধতাৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত ৰসাল গছ-গছনি থাকে। এই পানী অবিহনে এই অঞ্চলবোৰ শুকান হৈ পৰিব পাৰে, যাৰ ফলত গছ-গছনি আৰু ইয়াৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল প্ৰজাতিবোৰ হেৰুৱাব পাৰে।

২/ মানুহৰ পানীৰ প্ৰভাৱ
নদী আৰু উপনৈসমূহ খোৱা, অনাময় আৰু জলসিঞ্চনৰ বাবে বিশুদ্ধ পানীৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎস। এই উৎসসমূহ শুকাই যোৱাৰ ফলত বিশেষকৈ ইতিমধ্যে পানীৰ চাপৰ সন্মুখীন হোৱা অঞ্চলসমূহত পানীৰ অভাৱ আৰু অধিক বৃদ্ধি পাব।

জলসিঞ্চনৰ বাবে কৃষি নদীৰ পানীৰ ওপৰত বহু পৰিমাণে নিৰ্ভৰশীল। পানীৰ উপলব্ধতা হ্ৰাস পালে শস্যৰ উৎপাদন হ্ৰাস পাব পাৰে, খাদ্যৰ নাটনি হ’ব পাৰে, খাদ্যৰ মূল্য বৃদ্ধি হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত অৰ্থনৈতিক অস্থিৰতা আৰু সামাজিক অশান্তিৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

কৃষি, উৎপাদন, শক্তি উৎপাদনকে ধৰি বহু উদ্যোগ সামঞ্জস্যপূৰ্ণ পানী যোগানৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। নদী আৰু উপনৈবোৰ শুকাই যোৱাৰ ফলত ঔদ্যোগিক উৎপাদন হ্ৰাস পাব পাৰে, চাকৰি হেৰুৱাব পাৰে, অৰ্থনৈতিক অৱনতি ঘটিব পাৰে।

পানীৰ উপলব্ধতা হ্ৰাস পালে অনাময় আৰু পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ অভাৱ হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত পানীজনিত ৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ উপৰিও শুকান নদীৰ তলৰ ধূলিয়ে শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত সমস্যাত অৰিহণা যোগাব পাৰে।

৩/ জলবায়ুৰ প্ৰভাৱ
নদী আৰু জলাশয়ে আৰ্দ্ৰতা আৰু উষ্ণতাৰ মাত্ৰা বজাই ৰাখি স্থানীয় জলবায়ু মধ্যমীয়া কৰাত সহায় কৰে। ইহঁতৰ অন্তৰ্ধানৰ ফলত স্থানীয় বতৰৰ পৰিস্থিতি অধিক চৰম হ’ব পাৰে।

জলাশয় আৰু নদী ব্যৱস্থাই কাৰ্বন ডুব যোৱাৰ দৰে কাম কৰে, বায়ুমণ্ডলৰ পৰা CO2 শোষণ কৰে। ইহঁতৰ ক্ষতিৰ ফলত বায়ুমণ্ডলীয় CO2 ৰ মাত্ৰা অধিক হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আৰু বেছি ভয়াৱহ হ’ব পাৰে।

৪/ সামাজিক আৰু ৰাজনৈতিক প্ৰভাৱ
পানীৰ অভাৱত মানুহক পানীৰ সন্ধানত ঘৰৰ পৰা প্ৰব্ৰজন কৰিবলৈ বাধ্য হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকে প্ৰব্ৰজন কৰা অঞ্চলত স্থানচ্যুতি আৰু সম্পদক লৈ সম্ভাৱ্য সংঘাতৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

জলসম্পদ কমি অহাৰ বাবে প্ৰতিযোগিতাই বিশেষকৈ সীমা অতিক্ৰম কৰা নদী অৱবাহিকাত সম্প্ৰদায়, অঞ্চল আনকি জাতিসমূহৰ মাজত সংঘাতৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

নদীসমূহে প্ৰায়ে সম্প্ৰদায়সমূহৰ বাবে সাংস্কৃতিক, আধ্যাত্মিক আৰু বিনোদনমূলক তাৎপৰ্য্য ৰাখে। ইহঁতৰ শুকাই যোৱাৰ ফলত সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু বিনোদনৰ সুযোগ হেৰুৱাব পাৰে।

৫/ গ্ল’বেল ইমপেক্ট
বিশ্বৰ মূল খাদ্য উৎপাদনকাৰী অঞ্চলসমূহত প্ৰধান নদীসমূহে কৃষিক সমৰ্থন কৰে। এই নদীবোৰ শুকাই যোৱাৰ ফলত বিশ্বৰ খাদ্য যোগান আৰু বাণিজ্যত প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে, যাৰ ফলত সুদূৰ অঞ্চলত খাদ্যৰ অসুৰক্ষিততাৰ সৃষ্টি হয়।

মেৰু বৰফৰ টুপি গলি যোৱাৰ দৰে প্ৰত্যক্ষ নহ’লেও নদীৰ প্ৰবাহৰ পৰিৱৰ্তন আৰু উপনৈসমূহৰ শুকান হোৱাৰ ফলত সামগ্ৰিক জলচক্ৰত প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে আৰু ভূগৰ্ভস্থ পানীৰ নিৰ্গমন আৰু বাষ্পীভৱনৰ হাৰৰ পৰিৱৰ্তনৰ জৰিয়তে সাগৰৰ জলপৃষ্ঠ বৃদ্ধিত পৰোক্ষভাৱে অৰিহণা যোগাব পাৰে।

সামৰণিত ক’বলৈ গ’লে নদী আৰু উপনৈবোৰ শুকাই যোৱাৰ ফলত পৰিৱেশ তন্ত্ৰ, মানৱ সমাজ আৰু বিশ্ব পৰিৱেশৰ ওপৰত ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱৰ ধাৰাবাহিকতা আহিব। এই সমস্যাটোৰ সমাধানৰ বাবে পানী ব্যৱস্থাপনাৰ ব্যাপক কৌশল, বহনক্ষম উন্নয়নৰ পদ্ধতি, আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন লাঘৱ কৰাৰ বাবে একত্ৰিত প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰয়োজন।

Leave a Comment