World Environment Day Essay

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস: বহনক্ষম ভৱিষ্যতৰ বাবে এক আহ্বান
আৰম্ভণি

প্ৰতি বছৰে ৫ জুনত উদযাপন কৰা বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস হৈছে এক উল্লেখযোগ্য অনুষ্ঠান যাৰ লক্ষ্য হৈছে বিশ্ব সজাগতা বৃদ্ধি আৰু আমাৰ পৰিৱেশ সুৰক্ষাৰ বাবে কাৰ্য্যক উৎসাহিত কৰা। ১৯৭৪ চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘই স্থাপন কৰা এই দিনটোৱে জনসাধাৰণৰ প্ৰচাৰৰ বাবে এক বিশ্বব্যাপী মঞ্চ হিচাপে কাম কৰে, য’ত ১৪৩খনতকৈও অধিক দেশৰ অংশগ্ৰহণ আছে। প্ৰদূষণ, জলবায়ু পৰিৱৰ্তন, জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষতিৰ দৰে পৰিৱেশৰ প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ দিশত ইতিবাচক পদক্ষেপ লোৱাৰ দিনটো বিশ্বজুৰি ব্যক্তি, সম্প্ৰদায় আৰু চৰকাৰে।

ঐতিহাসিক প্ৰসংগ

১৯৬০ চনৰ শেষৰ ফালে আৰু ১৯৭০ চনৰ আৰম্ভণিতে পৰিৱেশ বিষয়ৰ স্বীকৃতি বৃদ্ধি পোৱাৰ ফলস্বৰূপে বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসৰ আৰম্ভণি হৈছিল। ১৯৭২ চনত ষ্টকহ’মত অনুষ্ঠিত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মানৱ পৰিৱেশ সন্মিলনে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰিৱেশ ৰাজনীতিৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ মুহূৰ্ত হিচাপে চিহ্নিত কৰিছিল। এই সন্মিলনৰ ফলত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ পৰিৱেশ কাৰ্যসূচী (UNEP) সৃষ্টি হয় আৰু বাৰ্ষিক বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস উদযাপনৰ মঞ্চ তৈয়াৰ হয়। প্ৰতি বছৰে এই দিৱসটো বেলেগ এখন দেশৰ দ্বাৰা আয়োজন কৰা হয় আৰু ইয়াত এটা নিৰ্দিষ্ট বিষয়বস্তুৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হয়, বিভিন্ন পৰিৱেশৰ চিন্তা আৰু সমাধানৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা হয়।

বিষয় আৰু গ্ল’বেল ইমপেক্ট

প্ৰতিটো বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱস এটা বিষয়বস্তুৰ ওপৰত কেন্দ্ৰিত যিয়ে পৰিৱেশৰ এটা জৰুৰী বিষয়ক সম্বোধন কৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, ২০২০ চনৰ বাবে থিম আছিল “জৈৱ বৈচিত্ৰ্য,” আমাৰ গ্ৰহত বাস কৰা প্ৰজাতিৰ বিশাল শৃংখলটোক সুৰক্ষা দিয়াৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছিল। পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ স্থিৰতা, মানৱ স্বাস্থ্য আৰু অৰ্থনৈতিক সমৃদ্ধিৰ বাবে জৈৱ বৈচিত্ৰ্য অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। দুৰ্ভাগ্যজনকভাৱে বনাঞ্চল ধ্বংস, প্ৰদূষণ, জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আদি মানুহৰ কাৰ্যকলাপে প্ৰজাতিৰ বিলুপ্তিৰ অভূতপূৰ্ব হাৰত সৃষ্টি কৰিছে।

২০২১ চনত বিষয়বস্তু আছিল “পৰিৱেশ তন্ত্ৰ পুনৰুদ্ধাৰ”, জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ আৰু খাদ্য সুৰক্ষা বৃদ্ধিৰ বাবে ক্ষতিগ্ৰস্ত পৰিৱেশ তন্ত্ৰসমূহক পুনৰুজ্জীৱিত কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা। ২০২১ চনৰ পৰা ২০৩০ চনলৈকে এই দশকটোক ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰ পুনৰুদ্ধাৰৰ দশক হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছে, যিয়ে বিশ্বজুৰি প্ৰাকৃতিক বাসস্থান আৰু পৰিৱেশ তন্ত্ৰ পুনৰুদ্ধাৰৰ জৰুৰী প্ৰয়োজনীয়তাক প্ৰতিফলিত কৰিছে।

বৰ্তমানৰ পৰিৱেশগত প্ৰত্যাহ্বান

আজি আমি সন্মুখীন হোৱা পৰিৱেশগত প্ৰত্যাহ্বানসমূহ বহুমুখী আৰু আন্তঃসংযোগী। মূলতঃ জীৱাশ্ম ইন্ধন জ্বলোৱা আৰু বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত হোৱা জলবায়ু পৰিৱৰ্তনে আমাৰ গ্ৰহটোৰ বাবে ভয়াৱহ ভাবুকিৰ সৃষ্টি কৰিছে। বিশ্বৰ উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ ফলত বতৰৰ চৰম পৰিঘটনা, সাগৰৰ জলপৃষ্ঠ বৃদ্ধি, কৃষি আৰু পানী যোগানত ব্যাঘাত জন্মে। প্ৰদূষণে বহু ৰূপত বায়ু, পানী আৰু মাটি দূষিত কৰি মানুহৰ স্বাস্থ্য আৰু পৰিৱেশ তন্ত্ৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলায়। বিশেষকৈ প্লাষ্টিক প্ৰদূষণ বিশ্বৰ সংকটত পৰিণত হৈছে, প্ৰতি বছৰে লাখ লাখ টন প্লাষ্টিক আৱৰ্জনা সাগৰত প্ৰৱেশ কৰিছে।

জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষতি আন এক জটিল বিষয়, বাসস্থান ধ্বংস, অতিমাত্ৰা শোষণ, জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ বাবে বহু প্ৰজাতিৰ বিলুপ্তিৰ সন্মুখীন হৈছে। জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষতিৰ ফলত পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ স্থিতিস্থাপকতা হ্ৰাস পায়, যাৰ ফলত ইহঁত বিঘিনিৰ প্ৰতি অধিক দুৰ্বল হৈ পৰে আৰু পৰগাছা, পানী বিশুদ্ধকৰণ, জলবায়ু নিয়ন্ত্ৰণ আদি অত্যাৱশ্যকীয় সেৱা আগবঢ়াবলৈ কম সক্ষম হয়।

ব্যক্তি আৰু সম্প্ৰদায়ৰ ভূমিকা

পৰিৱেশৰ প্ৰত্যাহ্বানসমূহ মোকাবিলা কৰাত ব্যক্তি আৰু সম্প্ৰদায়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। সৰু সৰু কাৰ্য্যসমূহক সমগ্ৰ বিশ্বতে বহুগুণে বৃদ্ধি কৰিলে যথেষ্ট ইতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। আৱৰ্জনা হ্ৰাস কৰা, পুনঃব্যৱহাৰ কৰা, পানী সংৰক্ষণ কৰা, শক্তি-দক্ষ সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰা আদি সৰল পদ্ধতিসমূহে পৰিৱেশ সংৰক্ষণত অৰিহণা যোগায়। তদুপৰি বহনক্ষম নীতিৰ পোষকতা কৰা আৰু পৰিৱেশ সুৰক্ষাৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত সংস্থাসমূহক সহায় কৰাটোৱে ব্যক্তিগত প্ৰচেষ্টাক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

শিক্ষা আৰু সজাগতা পৰিৱেশগত কাৰ্য্যৰ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান। পৰিৱেশৰ অৱক্ষয়ৰ কাৰণ আৰু পৰিণতি বুজি পাই ব্যক্তিয়ে জ্ঞাত বাছনি কৰিব পাৰে আৰু আনক পদক্ষেপ ল’বলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিব পাৰে। সম্প্ৰদায়ৰ পদক্ষেপ যেনে বৃক্ষৰোপণ, চাফাই অভিযান, আৰু বহনক্ষম কৃষি প্ৰকল্পই সামূহিক দায়বদ্ধতাৰ ভাৱনাক লালন-পালন কৰে আৰু তৃণমূল পৰ্যায়ৰ আন্দোলনৰ শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰে।

গোলকীয় আৰু স্থানীয় নীতিৰ কাৰ্য্যসমূহ

পৰিৱেশ সুৰক্ষিত কৰা নিয়ম সৃষ্টি আৰু বলবৎ কৰাত চৰকাৰ আৰু নীতি নিৰ্ধাৰকসকলৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা আছে। জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ওপৰত পেৰিছ চুক্তিৰ দৰে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চুক্তিসমূহে গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি আৰু কম কাৰ্বনযুক্ত অৰ্থনীতিলৈ পৰিৱৰ্তনৰ সহযোগিতামূলক প্ৰচেষ্টাক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। নবীকৰণযোগ্য শক্তি, বহনক্ষম ভূমি ব্যৱহাৰ, আৰু সংৰক্ষণ প্ৰচেষ্টাক প্ৰসাৰিত কৰা ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু স্থানীয় নীতিসমূহ দীৰ্ঘম্যাদী পৰিৱেশ লক্ষ্যত উপনীত হোৱাৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়।

নবীকৰণযোগ্য শক্তি প্ৰকল্পৰ বাবে ৰাজসাহায্য আৰু প্ৰদূষণৰ বাবে শাস্তি আদি অৰ্থনৈতিক প্ৰৰোচনাই বহনক্ষম পদ্ধতিৰ দিশত পৰিৱৰ্তনক আগুৱাই নিব পাৰে। সেউজ প্ৰযুক্তি আৰু আন্তঃগাঁথনিত বিনিয়োগে কেৱল পৰিৱেশৰ উপকাৰ কৰাই নহয়, চাকৰিৰ সৃষ্টিৰ লগতে অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ বাবেও উদ্দীপনা যোগায়। তদুপৰি, বহনক্ষম কৃষি, বনজ, আৰু মীনপালনক সমৰ্থন কৰা নীতিয়ে প্ৰাকৃতিক সম্পদ সংৰক্ষণ আৰু খাদ্য সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰাত সহায় কৰে।

সামৰণি

বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসে আমাৰ গ্ৰহটোক সুৰক্ষিত কৰাৰ জৰুৰী প্ৰয়োজনীয়তা আৰু বহনক্ষম ভৱিষ্যত নিশ্চিত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আমি ভাগ কৰা সামূহিক দায়িত্বৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে। সজাগতা বৃদ্ধি, বহনক্ষম পদ্ধতিসমূহক প্ৰসাৰিত কৰি, আৰু ফলপ্ৰসূ নীতিৰ পোষকতা কৰি আমি আমাৰ মংগল আৰু আমাৰ গ্ৰহৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই অনা পৰিৱেশগত প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিব পাৰো। ব্যক্তি, সম্প্ৰদায়, আৰু জাতি হিচাপে আমি একত্ৰিত হৈ পৰিৱেশ উদযাপন আৰু সুৰক্ষা কৰিব লাগিব, কেৱল বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসতে নহয়, প্ৰতিদিনে। সমন্বিত বিশ্বব্যাপী প্ৰচেষ্টাৰ জৰিয়তেহে আমি ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে এখন স্থিতিস্থাপক আৰু বহনক্ষম পৃথিৱী সৃষ্টি কৰাৰ আশা কৰিব পাৰিম।

Leave a Comment